Genel

Theranos’tan öğrenecek ne kaldı? Arkadaşlarım var.

Elizabeth Holmes’un dolandırıcılık davası kasabanın konuşmasıydıhem Silikon Vadisi’nde hem de Twitter’da. Dört aylık mahkeme o kadar popülerdi ki, onu ele alan gazeteciler duruşma salonunda oturabileceklerinden ve işlerini yapabileceklerinden emin olmak için sabah 3’te uyanmak zorunda kaldılar. Çok fazla meraklı izleyici ve John Carreyrou’nun her şeyi anlatan “Makûs Kan ” hayranları, kendileri için teknoloji tarihine tanık olmak istedi.

Bu meraklı izleyicilerden biri, bazen reel firmalara Markalı Meyveler gibi dönüşen karışık şakalarla Blue Check Homes gibi teknoloji kültürüyle sık sık dalga geçen San Francisco merkezli bir sanatçı olan Danielle Baskin’di. San Jose’deki adliyeye yedekte bir bavulla geldi ve firari Holmes mahsulleri sattı: sarışın peruklar, kırmızı dudak boyası, siyah balıkçı yakaları ve kan enerji içecekleri.

San Jose adliyesinin dışındaki uzun soğuk sabah, Elizabeth Holmes kostümlerini sınama hattındaki herkes için bir bavuldan çıkardım. pic.twitter.com/ITaneixBu0- Danielle Baskin @djbaskin 23 Kasım 2021

San Jose adliyesinin dışındaki uzun soğuk sabah, Elizabeth Holmes kostümlerini sınama hattındaki herkes için bir bavuldan çıkardım. pic.twitter.com/ITaneixBu0

– Danielle Baskin @djbaskin 23 Kasım 2021

Bu bir şakaydı, sahtekarlıktan suçlanan birinin kendilerine “Holmies” diyen “stans ” olduğu hakikatinin absürtlüğünü alay ediyordu.” Ancak Baskin, Holmes’un ifadesinin üçüncü gününü izlerken, Theranos’un nasıl hakimiyetten çıktığı hakkında ehemmiyetli bir fikir paylaştı.

Baskin, duruşma ertelendikten sonra tweet attı:” Holmes davasından çıkarken, başlangıç kurucularına en büyük nasihatimden birinin dost sahibi olmak olduğunu düşünüyorum ” dedi. “Yaşamında takılmaktan sevdiğin insanlara gereksinimin var, ilginç şeyler söylediğinde ‘lol neden bahsediyorsun’ ya da ‘bu makûs bir fikir’ gibi şeyler söylüyorsun.”

Duman ve aynalar

Davanın açılış konuşmasında federal savcı Robert Leach, Holmes’un en iyi olasılıkla riskli derecede yanılgılı olan teknolojiye dayalı 10 milyar dolarlık bir değerleme ile nasıl bir firma kurduğunu anlattı. Holmes’un tekniklerinden birinin, yatırımcılardan fon sağlamak için Theranos’un “yanlış ve yanıltıcı” medya kapsamına güvenmek olduğunu söyledi. Holmes Fortune, Forbes ve Inc. ‘ in kapağındaydı. Mecmuası ve 2015 senesinde Time’ın En Tesirli 100 Bireyinden biri olarak kutlandı ve “teknoloji vizyoneri ” olarak methedildi.” Pek çok güçlü şahıs ve müessese onun bir sonraki Steve Jobs olduğunu söylediğinde insanların vizyonuna inanması mantıklıydı.

“Elizabeth’e [eski Dışişleri Bakanı] George Shultz tarafından tanıtıldığımda, tasarıyı bir lisans talebesinin hayali gibiydi. Ona yalnızca iki umudu olduğunu söyledim: toplam galibiyetsizlik ya da büyük zafer. Hiçbir orta yol olmazdı, ” Henry Kissinger, Holmes hakkında 100 blurb’da yazdı. “Elizabeth tek bir alternatifi kabul etti: bir fark yaratmak.”

Kissinger, Holmes’u “vizyonuna erişmenin eşiğinde” olan “zorlu bir korunucu ” olarak adlandırmaya devam etti.” Ama zati, Theranos’un çevresinde bir meçhullük seviyesi patladı. Kissinger, blurb’un son satırında” Değişikleri Theranos’un teknik güzergahlarını suçlayacak, ancak sosyal tesirleri çok büyük ” dedi.

Holmes, George Shultz gibi yutturmaca yatırımcıları tarafına abluka etildi ve ona başka bir torun gibi davrandı. Theranos’ta çalışan torunu Tyler Shultz, Holmes’un Theranos’un teknolojisinin faalliği hakkında palavra söylediğinden şüphelendiğini söylediğinde, kıdemli Shultz ona inanmadı.

Tyler Shultz bu hafta CBS News’e” Elizabeth çok, çok karizmatik bir insan ” dedi. “Seninle konuştuğunda, o anda dünyasındaki en ehemmiyetli şahıs olduğunu sezdiriyor. Neredeyse çevresinde insanların içine çekilebileceği bir reellik saptırma alanı var.”

Tecrit ve istismar

Tyler Shultz, Theranos’un ilk ihbarcısı oldu — ancak büyük şahsi ve finansal maliyetle-“Sudan Daha Kalın ” isimli sesli hatıralarında, David Boies gibi yüksek profilli avukatlar tarafından tehdit edildiğini ve özel dedektifler tarafından takip edildiğini tartıştı. Ancak Shultz, hatıralarında, her zaman Holmes’u davet eden ve hatta otuzuncu doğum günü partisine konut sahipliği yapan büyükbabasıyla aile yemeklerine katılmakla alakalı kısa ama acıklı bir not anlattı.

Shultz,” Ailemin [Holmes] ‘a ailesini davet etmesini söylemeye devam ettiği ilginç bir vaziyet vardı ve yalnızca onun yaptığını zannettiler ve sonra büyükanne ve büyükbabam Elizabeth’in ailesiyle telefonda konuşuyorlardı ve Elizabeth’in ailesi otuzuncu doğum günü partisi tertip ettiğinden tamamen habersizdi, bu surattan ailesiyle hiç yakın görünmüyordu” diye anımsadı. Mahkeme süresince, Holmes genellikle annesinin elini meblağken görüldü-ama Shultz’un hatırasına göre, kabahatleri sırasında o kadar da yakın değildi.

Shultz, doğum günü partisinin katılımcılarını anlatmaya devam ediyor: Kendisinin ve Holmes’un erkek kardeşinin 30 yaşın altındaki tek şahıs olduğunu ve bir sonraki en genç bireyin neredeyse 50 yaşında olan Theranos COO Sunny Balwani olduğunu söylüyor — 18 yaşındayken Holmes’la tanıştı ve 37 yaşındaydı. Theranos çalışanlarının ve yatırımcılarının çoğunun haberi olmadan 10 seneden fazla bir zamandır saklıca çıkıyorlardı. Holmes, Stanford’dan dağıldıktan kısa bir zaman sonra 2005 senesinde Balwani’ye taşındı.

Holmes,” Kim olduğumla alakalı her şeyi etkiledi ve bunu bütün olarak kavramıyorum ” dedi.

Holmes, duruşmada Balvani’nin ilişkileri süresince onu cinsel ve duygusal olarak istismar ettiğini gözyaşlarıyla açıkladı. Ne yediğini, ne zaman yattığını ve nasıl davrandığını hakimiyet ettiğini söyledi.

Holmes,” Bana işte ne yaptığımı öğrenmediğimi, inançlarımın yanlış olduğunu, olağanlığımdan afalladığını ve içgüdülerimi takip edersem zafersiz olacağımı söyledi ” dedi.

Korunması, Holmes’un Balwani tarafından nasıl hakimiyet edildiğini gösteren iki dokümanı delil olarak sundu: biri günlük rutininin bir programıydı, öbürü ise nasıl davrandığına dair yönergeler verdi. Holmes, Balwani’nin kendisine verdiği beyanatta, bu direktiflerin “yeni bir Elizabeth olmasına” dayanakçı olacağını söyledi. Yönergelerinde “pazarlık mevzusu olmayan” biri, buluşma için net bir gündem yazmadığı sürece beş dakikadan daha uzun bir zaman kimseyle-özellikle doğrudan raporlarla — görüşmeyeceğini açıkladı. Dokümanlara göre, yaşam stili manastırdı: sabah saat 4’te uyanmak, dua etmek, arabuluculuk yapmak, egzersiz yapmak, yalnızca emin gıdaları yemek ve asla rekreasyon için hiçbir şey yapmamak.

Holmes’un programı azıcık meme oldu, bazı gazeteciler tıklamalar için programını dahi sınadılar – ama reel bundan çok daha karanlık. Holmes’un makûs muameleyi ciddiye alması güç olabilir, zira ünlü bir palavracı ve yalnızca kabahatli sahtekarlıktan mahkum edildi-ancak bu dokümanlar hukuki olsa da, her eylemi daha yaşlı bir ortak ve iş ortağı tarafından hakimiyet edilen bir bayanı gösteriyor.

Holmes,” Tüm zamanımı iş için tüketmem gerektiğini ve sadece işin zaferli olmasına dayanakçı olabilecek insanlarla zaman geçirmem gerektiğini, haftada yedi gün çalışmam gerektiğini ve sadece firmanın zaferli olmasına katkıda bulunabilecek şeyler yapmam gerektiğini söyledi ” dedi.

Bu bağlamda, Shultz’un Holmes’un otuzuncu doğum günü partisini anlatması daha anlamlı. Theranos’u inşa etmeye o kadar bağlıydı ki, hiç dostu ya da hobisi yokmuş gibi görünüyordu ya da onları doğum günü partisine davet etmek için ailesiyle yeterince irtibat kurmadı.

Holmes mahkemede,” Ailemle beraber olsaydım Sunny çok üzülürdü, zira işin dikkatini dağıttığını söyledi ” dedi. Korunması, 2013’teki Şükran Günü hafta sonundan Balwani’den bir metne atıfta bulundu: “Aileniz buradayken, yalnız seziyorum bcz günde benimle toplam 10 saniye geçiriyorsunuz.”

Belki Holmes’un güvenebileceği dostları olsaydı, birisi ona yatırımcılarla reeli genişleterek çok ileri gittiğini söylerdi ya da erkek dostu-slash-COO bunu söylese dahi hastalara güvenilmez kan testi neticeleri vermenin iyi bir fikir olmadığını söylerdi. Ancak tasarım gereği, tek fikirli teşebbüsçünün görüşebileceği kimse yoktu.

Kurucuların topluluğa lüzumu var

Bu, Holmes’u kabahatlerinden aklamak için değil. Hakimiyet eden, manipülatif, yaşlı bir ortak tarafından istismar edildiği doğru olabilir, ancak aynı zamanda sahtekarlık yaptığı da doğru olabilir. Ayrıca, hastaları dolandırmaktan kabahatli bulunmamasına karşın, palavraları kaygı verici biçimde yanlış kan testi neticeleri verilen Theranos alıcıları için ehemmiyetli kasvetlere neden oldu.

Teknoloji sanayisinin Theranos’tan bildikleri hakkında çok konuşuyoruz, ancak bu kadar kolay bir şeyi parlatıyoruz: Başlangıç kurucularının işlerinin dışında bir yaşama sahip olmaları gerekiyor.

Elizabeth Holmes gibi vizyonlarına o kadar bağlı olan kuruculara değer veriyoruz ki, işletmelerini kurmak için sosyal yaşamlarını terk ederek büyük fedakarlıklar yapacaklar. Ancak bu tecrit edici koşuşturma kültürü şekli genellikle zafere yol açmaz — en iyi olasılıkla tükenmişlik ve en makûs olasılıkla milyonlarca dolarlık kabahat sahtekarlığı doğurur.

Şayet bir başlangıç kurucusuysanız, muhtemelen bir sonraki Elizabeth Holmes değilsiniz. Ama şayet yalnızca sıradan şeyler yaparsanız, öğrenmiyorum, bazı dostlarla lanet muhtemel bir film izlerseniz COVİD izin verirse, belki kendinizi bazı kısa görüşlü yanılgılar yapmaktan kurtarırsınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu