Genel

Son 4 yılda ilk kez karlılık büyümeyi aştı

Jeremy Abelson, Irving Investors’ın kurucusu ve lider portföy yöneticisidir. Operatör ve kurumsal yatırımcı olarak edindiği tecrübeyi birleştiren Abelson, Irving’i hem kamu hem de özel piyasalarda uzun vadeli dayanıklı yatırımlar yapan çok stratejili bir platform olarak yönetiyor.

Bu katılımcı tarafından daha fazla gönderi

Jacob Sonnenberg, Irving Investors’da portföy yöneticisidir ve Irving’in Teknoloji ve Tüketici Crossover Fonu’nu yönetmektedir.Jacob on yılı aşkın bir süredir teknolojiye yatırım yapıyor ve yatırım stratejisine son derece analitik bir yaklaşımın yanı sıra girişimcilik için gerçek bir tutku kullanıyor.

Son on yılda, özel şirket yöneticilerinin hepsi bize aynı soruyu sordu: “Kamu piyasası yatırımcıları karlılığı mı yoksa büyümeyi mi tercih ediyor?”Bu soruya basit bir cevap olmasa da, son veri eğilimleri açıktır.

2021’de, gelir artışı değil, serbest nakit akışı (FCF) marjları ile ölçülen karlılık, yazılım sektöründeki pozitif hisse senedi getirileriyle daha yüksek korelasyona sahipti.Bu, gelir artışının yazılım şirketi hisse senedi performansının birincil itici gücü olduğu dört yıllık bir eğilimi tersine çevirdi.

Bu düzeltme çok büyük.Ve yatırımcı duyarlılığındaki değişim yadsınamaz.

Veriler, dört yıllık trendden sapmanın yanı sıra, karlılık korelasyonunun geçen yılın sonunda yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştığını, gelir artışı korelasyonunun ise yedi yılın en düşük seviyesine yakın olduğunu gösteriyor.Devam eden satışla birlikte, gelir artışı korelasyonu yedi yıllık tarihi düşük seviyenin çok altına düşerken, karlılık korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kaldı.

Neler oluyor?

Şimdiye kadar 2022’de S & P 500 ve Dow Jones, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’dan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.Ayrıca, bir dizi yeni yüksek profilli/yüksek büyüme/karsız halka arz, halka arz fiyatını aştı (Hashicorp, Sweetgreen, Rivian Automotive, Pisti Kirala, vb.).).

Bessemer’in Gelişmekte Olan Bulut Endeksi (önde gelen SaaS şirketlerinden oluşuyor) Kasım 2021 zirvesinden %30’un üzerinde düşerken, Cloudflare ve HubSpot gibi bazı yüksek çoklu isimler zirvelerinden yaklaşık %50 düştü.Aynı zaman diliminde, geniş SaaS değerleme katları Kasım 2021’de yaklaşık 17.5 x NTM EV/Devir seviyesinden yaklaşık 10.5 x seviyesine geriledi.

2021'de, gelir artışı değil, karlılık, yazılım sektöründeki pozitif hisse senedi getirileriyle daha yüksek korelasyona sahipti

2021’de gelir artışı değil karlılık, yazılım sektöründeki pozitif hisse senedi getirileriyle daha yüksek korelasyona sahipti. Image Credits: Irving Yatırımcıları

Yatırımcılar yüksek finans (bankalar) ve yükselen faiz oranları sigorta gibi sektörlerde büyüme/yüksek birden çok yazılım adları dönen “vardır.Ayrıca büyük, yavaş büyüyen, Microsoft, Google ve Facebook gibi daha karlı teknoloji hisselerine düzeltilmiş, çok daha az ölçüde de olsa olması dikkati çekiyor.

Bu değişim hızlı, kararlı ve aşırıydı.

Yatırımcılar neden yüksek büyüme gösteren hisse senetleri satıyor?

Piyasa döndükçe ve oynaklık arttıkça, yatırımcılar rahat ettikleri isimlere geri çekiliyor.

Faiz oranları artıyor

Enflasyon yükseliyor, bu da ABD Federal Rezervinin 2022’de üç veya dört faiz artırımına işaret etmesine neden oldu ve bu da 10 yıllık hazine getirisinin yılın başında yaklaşık %1.5’ten bugün yaklaşık %1.9’a yükselmesine neden oldu.yaklaşık 40bps artış. Faiz oranları yükseldikçe, yatırımcılar karlılığa (veya karlılığın bir türevine; 40 Kuralı veya Sihirli Sayı) daha fazla odaklanır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu