Genel

Seyahat rezervasyon uygulaması Hopper, ikincil satışta değerlemesini 5 milyar dolara yükseltti

Hopper, mobil Seyahat rezervasyon başlangıç ve app lets kullanıcı bir kitap uçuş, otel, araba, ve en son — kısa vadeli ev kiralama la Airbnb ve VRBO, sahip olmuş ve üzerinde bir hızla büyüme içinde uyan Covid-19 Seyahat kısıtlamaları gevşemeye içinde geçen yıl, 70 milyon indirme için tarih ve $2 milyar+ Seyahat satışları geçen yıl. Şimdi şirket bir sonraki adımlarına hazırlanıyor.TechCrunch, şirketin ikincil bir hisse satışında 35 milyon dolar kazandığını ve 5 milyar dolar değerinde olduğunu öğrendi ve doğruladı.

Bazı bağlamlar için, Kanadalı girişim, sadece beş ay önce, G Serisi bir finansman turunda 175 milyon dolar kazandığında 3.5 milyar doların biraz üzerinde bir değere sahipti.

Bir kaynak, ikincil satışın çalışanlara yönelik olduğunu ve onlara bir miktar likidite sağladığını söyledi ” böylece potansiyel bir halka arz için beklemek zorunda kalmıyorlar.” Hisselerin alıcıları arasında Drive Capital, Stack Capital Group (bağımsız olarak yatırımdaki payını da açıkladı) ve mevcut yatırımcılar yer aldı.(Listede yer alanlar arasında Goldman Sachs, Inovia Capital, Omers, Citi ve diğerleri var.)

Ne zaman halka açılabileceğine dair henüz bir tarih yok, bu da şu anda likidite sağlamak için ikincil bir satış yapmanın bir nedeni.Hopper ise planın bu olduğunu doğruladı.

CEO Frederic Lalonde, Techcrunch’a verdiği demeçte,” Gelecekte bir halka arz görüyoruz, ancak müşterilerimiz adına yenilik yapmaya odaklanıyoruz ve bunun etrafında somut bir planımız veya zaman çizelgemiz yok ” dedi.bir e-postada. “Halka arz etmeden önce yapmak istediğimiz çok şey kaldı.”Özellikle şirketin marjlarını artırmaya ve geçen ay başlattığı kısa vadeli ev kiralama gibi daha yeni iş kollarına genişlemeye odaklandığını belirtti; yeni B2B platformu Hopper Cloud; ve uluslararası genişleme.

Bir Hopper sözcüsü bu son işlemi “tamamen ikincil” olarak nitelendirdi ve bir kaynak, Hopper’ın geçen yıl yaklaşık 345 milyon dolar getirdikten sonra şu anda yeni dış finansman sağlamadığını doğruladı. (G Serisinden önce, Hopper Mart 2021’de 170 milyon dolarlık bir F Serisi topladı.)

Covıd-19, turizm ve seyahat endüstrilerine ağır bir darbe indirdi; seyahat edemeyen veya istemeyen insanlar, birçok misafirperverlik mekanının ve eğlence mekanlarının kapatılması ve hükümetlerin pandeminin yayılmasını engellemek amacıyla insanların nasıl hareket edebileceğini kısıtladı.

Ancak bu sektörlerdeki bir dizi şirket, işlerini yeniden konumlandırmanın yollarını buldu-örneğin, farklı destinasyonlarda “deneyimler” satan şirketler, video üzerinden sanal deneyimler yürütmeye yöneldi; diğerleri, ortaklarının ve tedarikçilerinin pandemiyi daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için daha fazla hizmet oluşturdu.Daha sonra, seyahat ve turizm toparlanmaya başladığında, bu şirketlerin orijinal iş hunileri de iyileşti.

2021’de gelirlerinin 2020’ye kıyasla %300’ün üzerinde büyüdüğünü söyleyen Hopper için durum böyleydi — aylık gelirlerin pandemik öncesi gelirlerden %375 daha yüksek olmasıyla sürdürdüğü ve gerçekten iyileştiği büyüme.

Belirli alanlar özellikle iyi performans gösteriyor.Şirkete göre, salgının başlamasından bu yana Kuzey Amerika hava yolculuğu satışlarındaki payı yüzde 300 arttı. (Gerçek payı hiç söz etmiyor, ya şimdi ya da geçmişte.) Uzaydaki diğer oyuncular aşağıdaki gibi toplayıcıları içerir Booking.com ve Travelocity’nin yanı sıra Opodo, Expedia, SkyScanner ve havayollarından doğrudan satışlar.)

Uçak bileti satın alanlar için sunduğu ek hizmetlerden ikisi olan Fiyat Dondurma ve Yeniden Rezervasyon Garantisi, Hoppers air’in tüm gelirlerinin %70’ini oluşturuyor.Hopper bunları “seyahat fintech”olarak adlandırıyor ve şirketin aksi takdirde yüksek oranda metalaştırılmış bir endüstri olan marjları artırmasının kilit bir yolu.

Hopper’ın performansının bir diğer nedeni de, şirketin B2C toplama platformunda halihazırda birlikte çalıştığı şirketler için daha büyük bir B2B platformu oluşturarak işini çeşitlendirme çabası olan Hopper Cloud’un piyasaya sürülmesiydi ve şu anda şirketin gelirlerinin %15’ini oluşturuyor. (Hopper Cloud, seyahat şirketlerinin Hopper’ın seyahat hizmetlerini ve “fintech” ürünlerini entegre etmesine olanak tanır; ortaklar arasında Capital One, Kayak, Marriott, Amadeus, Trip.com ve yolculuk yap.)

Hopper, anladığımız gibi, şu anda daha fazla dış sermaye artırmıyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu