Genel

Ormanları iyileştirmeye yönelik karbon kredileri, onları ve bizi iklim değişikliğinden kurtarmaya yardımcı olabilir mi?

Operasyonlarını karbondan arındırarak iklim değişikliği tehdidini ele almak için büyük işletmeler üzerindeki artan baskı, son yıllarda, karbon ofset planlarına yönelik büyük talebe yol açtı — şirketlerin emisyonlarını ‘dengelemek’ için karbon kredisi satın almalarını sağladı.faaliyetlerini ‘yeşillendirmek’, daha önemli değişiklikler yapmak zorunda kalmadan (örneğin, daha az uçak çalıştıran bir havayolu şirketi gibi).

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu, ormancılık kaynaklarına ve karbon dengeleme projelerine bağlı çok sayıda kazançlı teşvik yarattı.Bu da bir dizi yeni başlangıç fırsatı yaratıyor.

Bir örnek gönüllü karbon dengeleme içerir mevcut ormanlık yeniden olmak için karbon kredisi bir şekilde yapay olarak açılırsa bu iddia kredi — gibi olduğunu iddia eden bir orman oldu olacak kısmak zaman değildi, bir anlamı yok net Artış karbon tecrit (ve bir orman içinde aslında sadece yeni hayatına yardımcı kurumlar greenwash onların pollutive ‘iş her zamanki gibi’).Karbon dengeleme projeleri, sağlam bir gözetim yapılmazsa, felakete giden yolda iklimi tekmelemek için açıkça bir lavabo olabilir.

Benzer şekilde, yeşil yıkama baskıları, şüpheli bir ‘yeşil enerji ‘ iddiası altında, biyokütle için kesilen ve yakılan ağaçların korkunç görüntüsüne yol açmıştır.Burada da, bir biyokütle projesinin tam bir yaşam döngüsü analizi şeklinde titiz bir muhasebe gereklidir, aksi takdirde riskler anlamsız yeşil yıkamadan aktif olarak zararlı çevresel sonuçlara (olgun ormanlık alanların kaybı ve ne kadar karbonun tutulduğu konusunda net bir azalma gibi) kadar değişebilir.

Şirketlere karbon tarafsızlığına hızlı bir şekilde ulaşma baskısı, açıkça görülüyor ki, iklim değişikliğiyle ‘mücadele ettiğini’ iddia eden parlak pazarlama vaatlerine dayanmak için büyük ama çoğu zaman kötü yönlendirilmiş talep yaratıyor.

Asıl soru, felaket iklim değişikliğini gerçekten önleme söz konusu olduğunda, bu kurumsal itibar harcamasıyla değerli bir şey yapılıp yapılmadığıdır?

Bunun da gelişmekte olan bir başlangıç iş fırsatı olduğu ortaya çıktı.

Başlatılması teknolojileri uygulamak için hedef sorumluluk/güvenilirlik boşluğu etrafında karbon ofset tarafından teklif düzenleri için doğrulama güvenilirlik proje ve performans izleyicisi vardır sever Pachama ve Sylveraolan her iki tarafından desteklenen bazı büyük yatırımcılar ile yaklaşık $25 ve $39 MİLYON kaldırdı sırasıyla tarih.

Karbon piyasalarına erişimi genişletmeye odaklanan girişimler de var, böylece daha küçük toprak sahipleri ormanlık alanları için gelir getirici karbon dengelemelerine girebiliyorlar. Örneğin, ABD merkezli SilviaTerra (NCX’E yeniden markalandı).

Ormancılığın korunması için tekrar eden gelir elde etme olasılığı, en azından ormanlık alanları, daha az veya hiç karbon tutma yararı olmayan farklı para üreten planlara yol açmak için ağaçların kesilmesine neden olabilecek diğer gelişme biçimlerinden koruyabilir. Ancak — açıkça-ormancılığın korunması tek başına küresel karbon emisyonlarını azaltmak için yeterli olmayacaktır.

Bu nedenle, diğer iklim girişimleri ormanlık arazi hacmini genişletmeye odaklanmıştır. Ağaçların kapladığı küresel kara kütlesinin miktarını artırmak amacıyla çorak araziyi hızla yeniden ağaçlandırmak için eski ve yeni teknolojilerin bir karışımını kullanan Terraformasyon gibi.

Yine de, ağaç dikimi bile iklim değişikliğine çözüm olmayan kusurlu bir “büyülü düşünce” olarak eleştirildi.

Bazı durumlarda, ormancılık hacmini basit bir şekilde artırmaya yönelik zayıf teşvikler, yerli ağaç türlerinin sökülmesine ve daha hızlı büyüyen alternatiflerle değiştirilmesine neden olmuştur — bu da biyoçeşitlilik kaybına ve değişen bir iklimin zorluklarına daha az dirençli bir ormancılık monokültürüne yol açmaktadır.Bu da sonuçta çevreye ters etki yaratıyor.

İklim değişikliği, kuraklık, tüm ormanların kırıp fırtınalar ve Orman yangın riskini artırır.Etkili risk modeli için başarısız o kadar akılsız ağaç dikim projeleri, seçici ve hassas bitki ve iyi orman yönetimi ile de en anlamsız (ve potansiyel olarak zararlı) greenwashing altında yayımlandı woodland uzun vadeli başarı sağlamak için takip etmeyin.

Üzücü gerçek şu ki, küresel olarak, ormanlar hala nakledildiklerinden çok daha hızlı bir oranda kesiliyor — ve nihayetinde bu net yıkım, endüstrinin yapılandırılmamış talepleri ve modern dünyaya güç veren büyüme odaklı tüketim sistemi tarafından körükleniyor.

Yeniden kullanım ve uzun ömür etrafında dönen reformlu, döngüsel bir ekonomiye doğru nasıl tükettiğimizi ve ticaret yaptığımızı sistematik olarak yeniden yapılandırmadan, açgözlü küresel talep motorunun çevresel olarak sürdürülebilir bir seviyeye nasıl geri çevrilebileceğini görmek zor — ağaçların ve Dünyadaki tüm yaşamın (insanlar dahil) hayatta kalabileceği ve geleceğe kadar gelişebileceği.

Bu kadar büyük zorluklar göz önüne alındığında — orman ekosistemlerine bağlı herhangi bir şeyle ilgili artan zaman ölçeklerinden bahsetmiyorum bile-bu alanda anlamlı bir fark yaratmaya çalışan girişimlerin kesinlikle çalışmaları kesilmiş durumda.

Ormanda hayatta kalmak için optimizasyon

YC destekli Pina Dünya bir göreli yeni gelen (kurulan 2021) bu çalışan için mücadele bazı sorunlu teşvikler etrafında karbon dengeleme projelerini oluşturarak akıllı çarpıtan teşvik toprak sahiplerine artış woodland biyolojik çeşitlilik ve geleceğe yönelik ormanlara karşı daha sıcak, daha sert iklim bu hızlı geliyor bize.

Bunu, orman sahiplerini, ek karbon kredileri için sertifika almalarını sağlayacak mevcut ormanlık alanlarda sürdürülebilir iyileştirmeler yapmaya teşvik ederek yapıyor-yani, ormanlık alanlarının zaten getirebileceği her şeyin üstünde-fazladan depolanmış karbonu satarak “yinelenen bir gelir” elde etmek mahsuplarını doldurmak isteyen şirketlerin puanlarına.

Bu yüzden bazı karbon telafi üstünde mevcut woodlands olabilir sanığın sahte greenwashing, burada en az öncül olan karbon kredisi var olmak bağlı ve şarta üzerinde iyileştirmeler için orman o olacak, ya da, gerektiği oluşturmak ekstra karbon, gerçek gider planlıyoruz.

Pina Earth’ün web sitesinde orman sahiplerine” Sürdürülebilir ormancılığın yardımıyla ormanınız ek karbon depolayabilir ” diyor.”Bu, iklime dayanıklı ağaç türlerinin ekilmesi ve biyoçeşitliliğin arttırılması gibi önlemlerle gerçekleştiriliyor.”

Bu Kon-tabanlı başlangıç — hangisi desteklenen Y Matematikte oldu kurarak bir trio kurucularından, CEO Dr. Gesa Biermann; CPO Florian Fincke; ve CTO Jonas Kerber kim bir araya geldi de Merkezi için Dijital Teknoloji ve Yönetim (CDTM) ve kolektif planda çevre çalışmaları, insan-bilgisayar etkileşimi, robot ve teknoloji yönetimi.

Münihli startup Pina Earth’ün kurucuları; L’den R’ye: Fincke, Biermann, Kerber. Resim Kredisi: Pina Earth

Onların fikir ormanlık alanlar daha verimli (karbon iyon açısından) ve uzun vadede iklim değişikliğine dirençli gerekli olabilecek nispeten pahalı müdahaleler türlü yapmak için finansal bir ödül var anlamına gelen ek karbon kredisi için sürdürülebilir orman bağlama iyi woodland yönetimi mali değeri — toprak sahipleri satmak.

Biermann,” Esasen orman sahiplerini ve karbon kredisi alıcılarını birbirine bağladığımız çevrimiçi bir platform oluşturuyoruz ” diye açıklıyor.”Orman sahiplerinin sağladıkları ekosistem hizmetleri için tazmin edilmesini mümkün olduğunca basit hale getirmek istiyoruz.”

” Yaptığımız projelerde, iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek için ormanın tür çeşitliliğini zaman içinde değiştirmeye çalışıyoruz ” diye ekliyor.

Techcrunch’a verdiği demeçte,” Bu gerçekten bizim hedefimiz — bu pazara erişimi demokratikleştirmek, bu durumda gönüllü karbon pazarına, ilk kez ekoloji ve ekonomiyi çok verimli bir şekilde hizalayabileceğinizi düşünüyorum ” dedi. “Orman zaman çizelgesinde çalışma şekli aslında geleceğe dönük karbon kredileri vermenizdir-bu ormancılık karbon kredisi sahnesinde oldukça yaygındır çünkü bunlar sadece yavaş ekosistemlerdir. Yani bunu biraz sonra tutulacak olan karbon için şimdi birine ödeme yaparak aşmaya çalışıyorsunuz.

“Yaklaşık üç yıllık izleme döngüsüyle bu, orman sahiplerini zaman içinde yeniden yapılanma projesini yapmaya devam etmeleri için teşvik etmeye devam etmek için üç yıllık döngülerde verilen bu karbon kredisi bağbozumlarına uyum sağlayacağımız bir şey.”

Gerçi pek fazla ekstra gelir bir toprak sahibi ek Karbon Kredisi ile üretmek mümkün olabileceğini nasıl tahmin içine çekilmiş olmayacak.(Fiyatın, mevcut ağaç türleri ve mümkün olan optimizasyon miktarı gibi bir dizi projeye özgü faktöre “bağlı” olacağını söylüyor.)

“Bu, tüm yol boyunca ele almaya çalıştığımız zorluk, birisini şimdi 30 ya da 40 yıl içinde ödeyecek bir şey yapmaya teşvik etmektir, çünkü ormanlar sadece çok yavaş ekosistemlerdir ” diye ekliyor. “Bir başlangıç olarak, bunun oldukça ilginç bir zorluk olduğunu düşünüyorum çünkü bu yolculuğa başlıyoruz — bunun etkileri çok daha sonra gerçekleşecek, bu yüzden iş hayatımızın sonuna yaklaştığımızda, bunun çok ilginç olduğunu düşünüyorum. başlangıç kurucusu olarak da zaman dilimine bakış açısı.”

Uzun vadeli çevresel misyonunu desteklemek için, Pina Dünya da Uzaktan Algılama dikkat çekerken proje belgelendirme admin tarafı toprak sahipleri yardımcı olan bir platform bina, daha küçük toprak sahipleri karbon işaretleri erişim için özellikle yapmak için — ve bir projenin karbon çıktıları ölçmek ve — umut — orman türetilen Karbon Kredisi hızını ve kalitesini artırmak modelleme AI.

Pına Earth’ün ürününde (hala ticari lansman öncesi olan) birkaç bileşen var.

İlk olarak, süreç otomasyonu: Arazi sahiplerine, formların puanlarını manuel olarak doldurmanın aksine, karmaşık bir sertifikasyon sürecinin ne olabileceği konusunda yardımcı olacak bir platform geliştiriyor.

Pına Earth-Gösterge Paneli

Pına Dünya projesi kontrol paneli. Görüntü Kredisi: Pına Earth

İkinci, arka uç unsur, iklim değişikliğinin ormanın gelecekteki büyümesini nasıl etkileyebileceğini ve karbonu tutma yeteneğini nasıl etkileyebileceğini tahmin etmek için makine öğrenimini kullanmak gibi karmaşık veri işleme ve modellemeyi içerir.

Buna güç vermek ve projenin sürekli uzaktan izlenmesini sağlamak içinspina Earth, ultra hafif uçak sensörleri tarafından yakalanan ormanlarda 2D ve 3D verileri toplar ve işler (gerçek veri toplamayı yapmak için üçüncü bir tarafla ortaktır).

Dronlardan uydulara kadar karbon dengeleme projelerini izlemek için verileri uzaktan yakalamak için bir dizi olası yöntem düşündüklerini, ancak ormanlardaki gelişmeleri ölçebilmek için gereken veri seviyesini yakalamak için en uygun hobi uçaklarına yerleştiklerini söylüyor.

“Ultra hafif uçak verilerini kullanma yaklaşımının ortasındayız çünkü odaklandığımız proje türü-geliştirilmiş orman yönetimi-aslında ağaç türlerini tespit edebilmek için [uydu verilerine karşı] gelişmiş bir çözünürlük gerektiriyor ” diye belirtiyor.

“Amacımız-bu iyileştirilmiş orman yönetimi projeleriyle-iklim değişikliği altında bu özel ormana ne olacağını geleceğe özetlemeye çalışmaktır. Çünkü özellikle Almanya’da — aynı zamanda Avrupa’da da — kuraklık, kabuk böcekleri, fırtınalar nedeniyle ölen birçok orman görüyoruz. Ve orman sahiplerini, çoğunlukla monokültür olan bu ormanların yapısını — genellikle bir tür ağaç türü-biyolojik olarak farklı bir karışıma dönüştürmeye teşvik etmeye çalışıyoruz.”

Biermann, bir finansal portföyü çeşitlendirme yaklaşımını — yani “gelecekte riske daha az eğilimli ” hale getirmek için-benzetmektedir.

Hastalık riskini azaltmak için bir strateji olarak bir ormandaki ağaçların karışımını arttırmanın yanı sıra, tüm ağaçların aynı yükseklikte olmaması için büyümenin yönetildiği ormancılığa sahip olmanın, örneğin fırtınalara karşı dayanıklılığa yardımcı olabileceğinden bahseder.

Ayrıca, toprak sahiplerinin iklim değişikliğiyle ilişkili daha sıcak sıcaklıklara ve kuraklık koşullarına daha dirençli olabilecek farklı, hatta yerel olmayan ağaç türlerini ekmeleri gerekebileceğini öne sürüyor.

Biermann’a göre, Pina Earth her üç yılda bir projelerin takibini yapmayı planlıyor — ” bu ormandaki zeminde neler olup bittiğine dair daha sıkı bir ağa sahip olmak; istediğimiz şekilde gelişiyor mu?” onun da dediği gibi.

Ormanların uzaktan izlenmesi, geleneksel zemin yöntemlerine kıyasla daha düzenli izleme yapılmasını sağlar ve bu da karbon kredisinin kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu öne sürer.Yönteminin ham girdi olarak aldığı 2D ve 3D ormancılık verilerini” tek ağaç tabanlı karbon depolama ” proje doğrulamasına dönüştürebileceğini iddia ediyor.

“Bence yaklaşımımızda da benzersiz olan şey, tespit ettiğimiz her bir ağacın değişen bölgesel iklim koşullarında geleceğe karbon tutmasını simüle etmemiz” diye ekliyor.”Bu, bu ormanın hayatta kalma olasılığını optimize etmemize ve daha fazla karbon tutmamıza izin veriyor.”Bu yüzden orman karbon projelerine benzersiz bir bükülme yaptığımız yer olduğunu düşünüyorum çünkü bu ormanları iklime dayanıklı hale getirmeye çok odaklandık.”

Başlangıçtaki ilk iş modeli, SaaS için orman sahiplerini ücretlendirmeye odaklanırken, Biermann nihayetinde erişimi en üst düzeye çıkarmak için teknolojiyi ücretsiz olarak sunabilmek istediklerini, ancak daha sonra üretilen ekstra karbon kredilerinde bir kesinti talep edeceklerini söylüyor.

Bununla birlikte, bu potansiyel bir çıkar çatışması yaratabilir — çünkü Pına Earth, projelerin kalitesini ve performansını değerlendirmede de yer almaktadır.

Çatışma Biermann Alman olmayan çevre örgütleri, orman bilim ve karbon pazarından yayılan teknik danışma kurulu olan kar yapıyor diyor düzelmiş olurdu nasıl diye sordu ve ek hesap verebilirlik bir katman olarak karbon kredisi doğrulamak için yardım dahil olmak gibi bağımsız bir varlık alınmasını öngören etti.

” Yerli bir Alman orman karbon standardı geliştiren bu yerel kar amacı gütmeyen kuruluşla ortaklık kuruyoruz ” diyor ve ekliyor. “Ayrıca sadece bu da gelişmekte olan bu yana çok yakından çok daha büyük maliyetler ve bu durumda fatura almak için…uzun bir süreç olması, bu sigara ile çalışmanın dezavantajı olmayacağını veri etkileşimleri çok hizalanmış puan da hissedar danışma yürütmektedir kar ek güven verir ve başka bir parti de projeye bakıyor çünkü bir çıkar çatışması olması bizi engeller almaya çalışıyoruz.”

Genel olarak verilerinin doğruluğuna nasıl dayandığını tartışırken, uzaktan algılama kullanırken modellerinin doğruluğunu ölçmek için bir projenin başlangıcında karasal orman verilerini (genellikle toprak sahiplerinin zaten sahip olduğu) kullandığını söylüyor.

Truthing ile “bu zemin bu sonuçlara yaklaşabiliriz gösterebilmek için,” diyor, orman Karbon Kredisi aslında oluşturulur bu şekilde kabul etmek zorunda çünkü, bence, Yönetim Kurulu, farklı kurumların her türlü herkes için hissedar bir diyalog olması için daha fazla ilgili diğer tarafına ekliyor: “kullanmak için gerçekten çok önemli veri ve [yerel] kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışıyoruz karasal.”

Biermann, Pina Earth’ün yöntemini halka açık bir danışma sürecinden geçirmeyi de planladığını söylüyor-ve web sitesi, açık veri yaklaşımının, yalnızca bir kez kullanılabilmelerini sağlamak için satın alınan karbon kredilerinin “kamu siciline dahil edilmesini” içereceğini belirtiyor — “herhangi bir kör noktamız olmadığından emin olmak için”.

Artan sayıda karbon dengeleme doğrulama girişimi göz önüne alındığında, hesap verebilirliği artırmaya daha fazla yardımcı olabilecek diğer ortaklık türleri için artan fırsatlar olması muhtemeldir.

Biermann, “aslında alt satırda atmosferden karbon kaldırmak için çalıştığını ve bu yüzden herkes gemide bir tür olduğunu düşünüyorum, bu yüzden genellikle bu konuda uzun bir tartışma değil çalışarak bunu elde edebilirsek bu sürdürülebilir etki oluşturmak için çalışıyoruz çünkü deneyim herkes bizim en azından ortaklık için çok açık olduğu için bu özel segmentte çalışmanın en heyecan verici şeylerden biri olduğunu düşünüyorum,” diye ekliyor.”Diğer ortamlardan çok daha işbirlikçi olduğuna inanıyorum.”

Peki ya orman projeleri karbon kredisini dağıttığında öngörüldüğü gibi performans göstermezse?

Bu konuda Biermann, bilim tarafında muhafazakar varsayımlarda bulunmaktan başlayarak çoklu güvenceler içinde inşa edildiğini söylüyor.

Aynı zamanda kredi sistemini bir “risk tamponu” ile yapılandırıyor, bu sayede karbon kredilerinin belirli bir yüzdesi tüm projelerde bir araya getiriliyor, bu nedenle “dahili bir sigorta mekanizması olarak”verilmiyor.

” Bu sık izleme döngüsünü de yapıyoruz çünkü ortaya çıktıkça yeni bilimi dahil edebilmek istiyoruz ” diye ekliyor.”Neyse ki, bu gerçekten aktif bir bilim sahnesi ve başlangıçtaki bilimsel topluluğa oldukça yakınız, bu yüzden ölçümlerimiz ve izlememizle, yeni bir şey keşfedildiğinde uyum sağlamak ve uyum sağlamak istiyoruz… karbon kredisi alıcı tarafı için de bu yüksek kaliteli karbon kredisini gerçekten garanti etmek.”

Karbon dengelemesinin daha geniş eleştirisi üzerine — yani şirketlerin kendi karbon emisyonlarında net düşüşlere yol açacak sistemik değişiklikler yapmaktan kaçınmak için ödeme yapmaları için bir araç yaratarak yeşil yıkama üretmesi-Biermann bunun bir sorun olabileceğini kabul ediyor.

“Bazı karbon kredisi projeleri metodolojilerini nasıl kurdukları konusunda sorgulandı ve bu yüzden gönüllü karbon projeleri için iç ve uluslararası standartlar için mevcut olan tüm orman metodolojilerinden geçtik kriterleri yeniden düşünmek ve dokümantasyonu otomatikleştirmeye çalışmak Bunlara erişimi demokratikleştirmek, aynı zamanda yüksek bir kredinin ne göstermesi gerektiğini gerçekten düşünmek?Veri açısından yapılacak en önemli şey nedir?”Ayrıca ekliyor

Pina Earth’ün yanlışlıkla yeşil yıkayıcılar için çalışmasını önlemek için Biermann, şirketler için karbon ayak izi yapan kuruluşlarla ortaklık kurduğunu söylüyor.

“Onlarla ortaklık kurmanın önemli olduğunu düşünüyorum çünkü o zaman resmi kriterlere göre ayak izi hesaplamasını yapan kısım onlar.Ofset projelerine geçmeden önce önce azaltma yöntemlerine odaklanırlar. Bu yüzden kendimizi bu zincirin bir parçası olarak ve ayak izi ve azaltma konusunda çalışan diğer ortakların önemi olarak görüyorum”diyor.

“Farklı konularda çalışan pek çok girişim var-karbon kredisi değer zincirinden bahsedelim – diğer girişimlerin başlamasının harika olacağı diğer birçok sorunlu alanı düşünebilirim; Bir şirketin ayak izini kapsam 1, 2, 3 [emisyonlar] aracılığıyla gerçekten anlatmanın bir yoluna sahip olmak.Bunu açıklığa kavuşturabilmek. Evet, çeşitli girişimler değer zinciri boyunca çeşitli şeffaflık sorunlarını ele alıyor… Ve bunlar esasen işbirliği yapacağımız kişiler.”

Pazara girişte, Pına Earth başlangıçta Almanya’nın kendi arazisine ve ormanlarına odaklanıyor – şu anda bu yılın ilerleyen saatlerinde piyasaya sürülmeye hazırlanırken 1.200 hektarlık alanda iki proje yürütüyor.

Ancak Biermann, yaklaşımının Avrupa çapında ölçeklenebileceğine inandığını söylüyor — ve Fransa, İspanya’dan “özel” ilgi çeken diğer ülkeler olarak bahsediyor, çünkü Almanya’ya oldukça benzer orman yapılarına sahipler, bu yüzden yöntemlerini oraya kolayca aktarabileceğini düşünüyor.

İNGİLTERE, genişlemeye çalıştığı bir başka potansiyel pazar olduğunu da ekliyor.

” Bu ülkelerle ilgili bir avantaj, halihazırda yerli orman karbon standartlarına sahip olmalarıdır — örneğin Birleşik Krallık’ta ormanlık karbon kodu olacaktır ” diye belirtiyor.”Ve daha sonra, bu tür gelişmiş orman yönetimi projelerini farklı bir ülkede yerel bir standart altında geliştirmek için metodolojimizin onlarla onaylanması için başvurabiliriz.”

Ne yazık ki, 2020’de yayınlanan bir araştırma, Avrupa’nın orman biyokütlesinin 2015’ten bu yana kayıp oranında çarpıcı bir artış gördüğünü ortaya koydu-muhtemelen kereste talebinin artması ve odun yakması nedeniyle biomass.As sonuç olarak, eğilim eğrisi doğru yönde bükülmüyor.

Bu, bölgesel toprak sahiplerini sürdürülebilir ormancılığa itmek ve değerli ormanlık alanlarını kesmemek için daha da büyük bir zorunluluk olduğu anlamına gelse de.

Biermann’ın ormancılığın geleceği için öngörüsü nedir?Her ormanlık alan, doğal ekosistemler üzerindeki sürekli baskılar ışığında kritik bir koruma aracı haline gelen bu teknoloji ile bir tür yüksek teknoloji gözetimine ve karbon nicelemesine maruz kalacak mı?

“Gerçekten ölçmezseniz, onu gerçekten teşvik edemezsiniz ve gerçekten değer veremezsiniz ” diyor.”En azından ekonomimizin işleyişinde.”Sonuç olarak, ormanların daha yakından ölçülmesinin ve daha sonra halkın ve yatırımcıların dikkatine sunulmasının son derece faydalı olacağına inanıyorum.

“Buna doğru bir kayma görebileceğimizi düşünüyorum-iklim uğruna yapılan iklim yatırımlarının ötesine geçtiğini düşünüyorum, ancak bir sonraki inovasyon ve ekonomik dalga olduğu için opportunity.As sonuç olarak, bu izleme sistemlerinin diğer orman alanlarına daha uygulanabilir hale geleceğine inanıyorum.”

Şu anda Pına Earth, Yc’nin Kış partisinde — bu yüzden demo gününe hazırlanmaya odaklanıyor.

Hızlandırıcı aracılığıyla aldığı 500 bin dolarlık finansman, kurucuların ürünün erken araştırma ve geliştirmesini hızlandırmasıyla ilk dış yatırımıdır.

“Yol boyunca önyükleme yapmamıza yardımcı olan birkaç hibemiz vardı ve bu şimdi aldığımız ilk özkaynak fonu.Fonları kilit ekip üyelerini işe almak için kullanmayı planlıyoruz… ürünü daha sonra [bu yıl] piyasaya sürmenin yanı sıra.”

“Şu anda gerçekten ürün geliştirmeye ve bunu yerden kaldırmaya ve çalıştırmaya odaklandık” diye ekliyor. “Bu nedenle, müşterilerimizle mümkün olduğunca işbirliği yapmak için tavsiyeyi — YC tarafından-kalbe almaya çalışmak.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu