Teknoloji

Koreli otomobil paylaşım kuruluşu SOCAR halka arz başvurusunda bulundu

Güney Koreli bir otomobil paylaşım kuruluşu olan SOCAR, Çarşamba günü Kore Borsası tarafından açıklanan halka arz başvurusunda bulundu.Bir SOCAR sözcüsüne göre halka arzda sunulacak hisse sayısı ve fiyat aralığı gibi özellikler henüz belirlenmedi.

SOCAR, Ekim 2020’de 50.7 milyon dolar (60 milyar won) artırdıktan sonra yaklaşık 834 milyar dolar (1 trilyon won) değerlemeye ulaştı.Bir şirket sözcüsüne göre, şirket 2011 yılında kuruluşundan bu yana yaklaşık 275 milyon dolar topladı. Basında çıkan haberlere göre, SOCAR’IN tahmini değerlemesinin bu yılın ilk yarısında listenin ardından 2,5 milyar dolar (3 trilyon won) olacağı tahmin ediliyor.

Önceki yatırımcıları arasında SK Holdings, Bain Capital, Premier Partners, SoftBank Ventures Asia, Altos Ventures, KB Investment, Stonebridge Ventures, LB Private Equity, SG Private Equity ve daha fazlası yer alıyor.

SOCAR CEO’su Jaewook Park, Aralık ayı başlarında şirketin basın toplantısında yaptığı açıklamada, şirketin bu yıl araç paylaşımı, elektrikli bisiklet paylaşımı, otopark arama, araç selamlama, tren rezervasyonu ve daha fazlası gibi hepsi bir arada mobilite hizmetleri sağlayacak bir ulaşım süper uygulaması başlatmayı planladığını söyledi.Park ayrıca Socar’ın araç filosunun bir bölümünü 2030 yılına kadar elektrikli veya hidrojenle çalışan araçlar gibi sıfır emisyonlu araçlarla değiştirmeyi ve otonom otomobil işini genişletmeyi planladığını belirtti.

Park, Socar’ın halka arz gelirleri ile ek satın almalar yapmak ve teknolojisini ilerletmek için hızlanacağını söyledi. Şirket geçtiğimiz ay iki satın alma işlemini tamamladı-Güney Koreli çevrimiçi park platformu Moda Şirketi ve elektrikli bisiklet kiralama platformu Elecle. SOCAR ayrıca 2018’de otonom sürüş başlangıcı Rideflux’e yatırım yaptı.

11 Yaşındaki firma, 2011 yılında Jeju’da 100 kiralık araba ile araç paylaşım hizmetine başladı ve mobil uygulamasını 2012.In 2018’de SOCAR, kamyonet selamlama hizmeti Tada’yı işletmek için Koreli bir mobil mesajlaşma uygulaması platformu olan Vcnc’yi satın aldı. (Bununla birlikte, başlangıç, Güney Kore’nin yalnızca lisanslı taksilere binmeyi kısıtlayan ve kiralık araç hizmetlerini 11 ila 15 koltuklu minibüsler hariç, sürücülere sunmasını sınırlayan revize edilmiş yasası nedeniyle 2020’de minibüs selamlama hizmetini durdurmak zorunda kaldı.) Geçen Ekim, SOCARToss’un arkasındaki Seul merkezli fintech şirketi Viva Republica’ya binicilik kolundaki %60 hissesini sattı.

SOCAR, 2018 yılında Malezya merkezli bir yan kuruluş olan SOCAR Malaysia’yı kurdu ve şu ana kadar toplam 73.2 milyon dolar topladı.

Güney Kore’deki mobilite platformu endüstrisinin rekabeti, Kakao Mobility ve TMAP Mobility gibi yerel otomobil şirketleri, mobilite süper uygulaması olma hedefiyle ülkedeki işlerini aktif olarak genişlettikçe yoğunlaştı. Ekim ayında Uber Technologies, Güney Kore’de binicilik hizmeti sunmak üzere Koreli telekomünikasyon devi SK Telecom’a ait TMAP Mobility ile ortak girişim şirketi kurarak yarışa katıldı.

Kakao Mobility’nin iki yıl içinde halka açılmayı planladığı bildirilirken, TMAP Mobility’nin 2025 yılına kadar listelemeyi hedeflediği bildirildi.

Şirket sözcüsü, araç paylaşım meslektaşlarının Zipcar, Turo ve getaround’u da içerdiğini belirtti.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu