Genel

Kenyalı teknoloji destekli lojistik platformu Amitruck 4 milyon dolar topladı, Uganda ve Tanzanya’nın genişlemesine başladı

Afrika’daki nakliye işi, operasyonları yönetmenin geleneksel yolları nedeniyle yıllarca verimsiz ve masraflı olmuştur — geleneksel olarak, bir nakliyecinin bazen bir orta adam aracılığıyla fiziksel olarak bir nakliyeci araması gerektiği anlamında ve çoğu zaman mallar teslim edildikten sonra, kamyonlar neredeyse her zaman dönüş yolculuğunu boş yapar.

Yolların malları feribotla taşımak için yoğun olarak kullanıldığı Afrika gibi bir kıta için, karşılaşılan verimsizlikler son müşteri için daha yüksek mal fiyatlarına dönüşmektedir. Bununla birlikte, son on yılda, sektöre verimlilik getirmek ve nakliyeyi daha ucuz hale getirmek için teknoloji çözümleri ortaya çıkarken, nakliyeciler için seçeneklerin kullanılabilirliğini artırıyor.

Kenyalı teknoloji destekli bir lojistik platformu olan Amitruck, nakliye pazarını düzene sokan çözümlerden biridir.Başlangıç, tohum finansmanında 4 milyon dolar topladıktan sonra (bugüne kadar toplanan toplam fonları 5 milyon dolara çıkardı), Tanzanya ve Uganda’ya genişlemeye hazırlanmak için teknik, operasyon ve satış ekiplerini güçlendirmeyi planlıyor. Genişleme planları, şirketin ülke içi ve sınır ötesi iş yapan nakliyeciler ve nakliyeciler için bölgesel go-to platformu haline gelmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

“Bu turun en önemli amacı işe almak. Amitruck kurucusu ve CEO’su Mark Mwangi Techcrunch’a verdiği demeçte,” Afrika’daki diğer ülkelere genişlememize başladıkça teknolojimizi de geliştiriyoruz ” dedi.

Resim Kredisi: Amitruck

Tohum turu, Dynamo Ventures, Rackhouse Venture Capital, Flexport Inc, Knuru Capital, Launch Africa Ventures, Uncovered Fund ve bir dizi melek yatırımcının katılımıyla Better Tomorrow Ventures (BTV) tarafından yönetildi.

Btv’nin genel ortağı Jake Gibson, ” ABD’de bir unicorn CloudTruck girişiminin yatırımcısı olarak, kamyoncuların operasyonel ve finansal gereksinimleri hakkında derinlemesine bilgiye sahibiz.”

“Afrika’daki kamyon taşımacılığı ve lojistik işi yıllar içinde muazzam bir şekilde büyürken, özellikle yönetimindeki inovasyonun hızı yavaştı. Amitruck’ın çözümü, endüstriyi 21. yüzyıla getirmek için ideal ” dedi.

2019 Yılında dijital lojistik pazarı olarak lanse edilen Amitruck, nakliyecileri kamyon, kamyonet, tuk-tuk (üç tekerlekli), kamyonet ve motosiklet kullanan nakliyecilere bağlayarak nakliye ücretlerini müzakere etmelerini sağlıyor.Nakliyeciler, platformu kullanarak yükleme ücretleri ekleme gibi hizmetleri de özelleştirebilir. Platform, bir nakliyecinin derecelendirmesini ve yapılan ortalama seyahat sayısını, nakliyecilerin seçimlerini daraltmalarına yardımcı olan verileri içerir.Her iki taraf da bir anlaşmaya vardığında süreç başlar.

Mwangi,” Amitruck, nakliyecileri doğrudan nakliyecilere bağlar ve rekabetçi fiyatlı güvenli taşımacılık alabileceğiniz bir platform sağlar ” dedi.

“Gayri resmi bir ortamda, bir taşıyıcı ile kargo sahibi veya nakliyeci arasında en fazla üç aracıya sahip olabilirsiniz. Ve bu adamlar, teslimat ücretinin %60’ına kadar talep etmek de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir ve yükünüze bir şey olursa (kayıp veya hasar), tazmin edilmeniz çok zordur.Nakliyeciler, alacakları hizmetin kalitesini ve düzeyini karşılaştırmakta zorlanırlar. Bu yüzden, kimin [yaptıklarında] iyi olduğunu ve kimin olmadığını bilmek oldukça manuel, sıkıcı ve çok zor.”

Amitruck’ın Kenya’daki 300’den fazla B2B müşterisinden bazıları arasında FMCG firması Unilever, bir güzellik şirketi olan L’ORÉAL; Bir e-ticaret platformu olan SkyGarden; ve taze bir ürün pazarı olan Twiga yer alıyor.Ayrıca, yer değiştirenler gibi bireysel müşterilerle de çalışırlar.

Amitruck’un ortakları tarafından taşınan mallar şunlardır insured.In ayrıca, başlangıç operasyonel yardım sunar.

“Biz tek duraklı bir mağazayız, bizimle bağlantı kurduğunuzda, kelimenin tam anlamıyla ulaşımın baş ağrısını boşaltıyorsunuz” dedi.

Eski bir yatırım bankacısı olan Mwangi, babasının ölümünden sonra, Londra Şehir Üniversitesi’nde öğrenim ücretini ödemek için kamyon kullanan bir gece işine girmek zorunda kaldığı dönem dışında, her zaman lojistik sektöründe değildi. matematik alanında bir derece aldı.

Daha sonra Kanada, Ekvador ve Çin’deki bir dizi özel holdingin operasyonlarında yer alan yönetici ekibin bir parçası olarak bir İngiliz-Amerikan hedge fonu olan Bluecrest Capital Management’a katıldı.Daha sonra Pictet Asset Management’a gitti ve burada 2017’de girişimciliği sürdürmek için bıraktığı bir pozisyon olan Hisse Senedi portföy yöneticisi olmak için çalıştı.

“2017’de Pictet’ten ayrılırken, 5 milyar €(5.6 milyar$) portföyü çalıştıran dört kişilik bir ekibin parçasıydım, ama sonra hayattan daha fazlasını istedim.Bir şey inşa etmek, bir etkiyle daha anlamlı bir şey yapmak istedim, bu yüzden istifa ettim. Ev ziyaretim sırasında bir aile arkadaşımla konuşuyordum…Mwangi,” Kamyon taşımacılığındaki boşluk çok açık görünüyordu ” dedi.

Amitruck Tanzanya ve Uganda pazarlarına girmeye hazırlanıyor. Resim Kredisi: Amitruck

Mwangi, lojistik sektörünün kendisi gibi sektöre düzen getirmeye çalışan şirketlere muazzam fırsatlar sunduğunu söyleyerek gelecek konusunda iyimser. Yolculuğunda, Afrika’daki diğer ülkelere yayılmadan önce Kenya’da başlayan platformlar olan Lori Systems ve Sendy ve merkezi Nijerya’da bulunan Kobo360 gibi diğer girişimlerin rekabeti ile uğraşmak zorunda.

Amitruck’ın platformunda kayıtlı 8.000’den fazla aracı var ve Mwangi, şirketin gelirinin 2021’de bir önceki yıla göre %400’den %1000 arttığını ve COVID’NİN tedarik zinciri süreçlerini dijitalleştirme ihtiyacını açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl, başlangıç JICA destekli Ninja Hızlandırıcı programına katıldı ve ayrıca Abinbev’in Budstart Hızlandırıcı programına ve seyreltici olmayan sermaye sağlayan Google destekli Siyah Kurucular Fonu Hızlandırıcısına kabul edildi.

“Fırsat çok büyük.Aracılar bu pazarın çoğunluğunu kontrol etmeye devam ediyor. Müşterilerimizin yakından takip ettiği kendi vehicles.In Afrika, malların yüzde 99’unun bir tür araçla taşınması gerekiyor. Su yolu veya hava açısından bu kadarını gerçekten kullanmıyoruz.Ve şu anda, bu malların taşınması daha gelişmiş pazarlarda olduğundan beş kat daha pahalıya mal olabilir” dedi.

Afrika’nın ulaştırma ve lojistik sektörünün, özellikle kıtayı dünyanın en büyük tek pazarı haline getirecek olan halihazırda imzalanmış olan Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’nin (AfCFTA) uygulanmasından sonra büyük ölçüde büyümesi bekleniyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu