İnceleme

Katlanabilir Ekranlı Bir MacBook Nasıl Çalışır?

Apple’ın katlanabilir ekranlı bir dizüstü bilgisayarda çalıştığı raporları arasında, böyle bir cihaz tam olarak nasıl uygulanabilir?

Bu haftanın başlarında, Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young, Apple’ın katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarlar sunma olasılığını araştırdığını iddia etti.Şirketin 20 inç ekranlı bu tür cihazlar hakkında tedarikçileriyle görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Young, bu ekran boyutunun 4K veya daha yüksek çözünürlükleri destekleyebileceğini öne sürdü.

Young, Apple’ın iPhone 13 Pro’nun tanıtım ekranı, altıncı nesil iPad mini’nin ekran boyutu ve çerçeveleri, 14 ve 16 inç MacBook Pro’nun tanıtım özellikli mini LED ekranları ve daha fazlası gibi planlarıyla ilgili çok çeşitli doğru bilgiler ortaya koydu. ciddiye almaya değer.Katlanabilir dizüstü bilgisayarın Apple için tamamen yeni bir ürün kategorisi oluşturabileceğini iddia ediyor, ancak bu erken aşamadaki gizemli yeni form faktörü hakkında çok az şey biliniyorsa, Apple’ın cihazı nasıl tasarlayabileceğine dair üç ana olasılık var gibi görünüyor.

Tüm Ekranlı MacBook

Katlanabilir bir Apple dizüstü bilgisayar için belki de en belirgin uygulama, kapaklı tasarımın tüm iç kısmını kapsayan bir ekrana sahip tüm ekranlı bir Macbook’tur.Young, bu uygulamanın katlandığında tam boyutlu ekran klavyesine sahip bir dizüstü bilgisayar ve açıldığında ve harici bir klavyeyle kullanıldığında bir monitör olarak işlev görebileceğini iddia ederek çift kullanımlı bir ürünle sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Apple’ın dokunmatik ekran tabanlı bir Mac sunma konusundaki iyi bilinen suskunluğu da dahil olmak üzere bu tasarımın olasılığının birkaç dezavantajı var ve şirket yöneticileri genellikle böyle bir cihaz sunma olasılığını halka açık bir şekilde düşürüyor. Örneğin, eski Apple tasarım şefi Sir Jony Ive, dokunmatik ekranlı bir Mac’in “özellikle kullanışlı veya uygun bir Çoklu Dokunma uygulaması olmayacağını” söyledi.”

macOS, dokunma yerine dolaylı trackpad veya fare girişi için yoğun şekilde optimize edilmiştir. 2020’de Apple mühendislik şefi Craig Federighi, Apple’ın Macos’un görünümünü bir cihaz ailesinde rahat ve doğal hissedecek şekilde tasarladığını ve geliştirdiğini ve dokunma gibi bir şeyin uzaktan düşünülmediğini söyledi.Dokunmatik ekran klavyesi ve trackpad ile ilgili olası ergonomik sorunlardan bahsetmiyorum bile. Sonuç olarak, tamamen dokunmatik ekranlı bir MacBook, son yıllarda şirketin düşüncesiyle çok fazla adım atmış görünüyor.

Fiziksel Klavye İle Katlanabilir Ekran

Daha sol alan dışı bir form faktörü, menteşeye katlanan ve cihazın fiziksel klavyesine uyan dikey olarak daha uzun bir ekrana sahip bir MacBook olabilir.Bu çözüm, fiziksel bir klavyenin ve izleme dörtgeninin avantajlarını korurken, çevresel ekran içeriği için alana sahip daha büyük bir ekranın avantajlarını sağlayabilir.

Tasarım, fiziksel işlev tuşlarından ödün vermeden Dokunmatik Çubuğu yeniden canlandırmanın bir yolunu da sunabilir. Başka bir röportajda Federighi, Dokunmatik Çubuklu MacBook Pro form faktörünün diğer dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların neden olduğu ergonomik sorunları önlediğini açıkladı:

Bir Mac kullanmanın ergonomisinin, ellerinizin bir yüzeye yaslanmış olması ve bir ekranı dürtmek için kolunuzu yukarı kaldırmanın oldukça yorucu bir şey olduğunu düşünüyoruz.

Touch Bar’ın yeniden canlandırılıp canlandırılmadığına bakılmaksızın, Macbook’un ekranını bu şekilde genişletmek, Apple’ın dokunmatik giriş için yeni bir konum sunarken ekrana dokunmak için kollarını kaldırmama konusundaki ergonomik taleplerine uyacaktır.

Bu durumda, 20 inçlik ekran boyutu daha makul olabilir ve potansiyel olarak şirketin 2006 ve 2011 yılları arasında sunduğu 17 inçlik MacBook Pro’ya benzer şekilde, dizideki 16 inçlik modelin üzerinde oturmak için daha büyük bir MacBook Pro sunabilir.

Sadece Katlanabilir bir iPad Pro mu?

Young, cihazı “katlanabilir bir dizüstü bilgisayar” olarak tanımlarken, tüm ekranlı bir cihazsa, aslında katlanabilir bir iPad Pro olma ihtimali var.Sonuçta, macOS çalıştıran dokunmatik tabanlı tüm ekranlı bir dizüstü bilgisayar iPad Pro’yu neredeyse kesinlikle yamyamlaştırır, bu nedenle bir iPadOS cihazı daha mantıklı olabilir.

foldpad filmik twitter
Bu düşünce aynı zamanda Apple’ın şu anki görünümüne de uyuyor gibi görünüyor. Geçen yıl dokunmatik ekranlı Mac’ler hakkında soru sorulduğunda, Apple’ın donanım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı John Ternus iPad’e işaret etti:

iPad’de dünyanın en iyi dokunmatik bilgisayarını yapıyoruz. Bunun için tamamen optimize edilmiş.Ayrıca, Mac dolaylı giriş için tamamen optimize edilmiştir. Bunu değiştirmek için bir neden hissetmedik.

Geçmişte Apple’ın katlanabilir bir iPad Pro üzerinde çalıştığına dair kabataslak söylentiler vardı, bu yüzden fikir tamamen duyulmamış olmazdı.

Ayrıca, bu uygulamanın daha büyük bir iPad Pro’nun söylentileriyle aynı hizada olabileceği de dikkat çekicidir. Geçen yaz Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın tablet ve dizüstü bilgisayar arasındaki çizgileri daha da “bulanıklaştırabilecek” daha büyük iPad modelleri üzerinde çalıştığını öne sürdü:

Apple’ın, en erken birkaç yıl sonra mağazalara vurabilecek daha büyük ipad’leri araştıran mühendisleri ve tasarımcıları olduğu söylendi. Gelecek yıl için pek olası değiller-Apple’ın 2022 için mevcut boyutlarda yeniden tasarlanmış bir iPad Pro’ya olan ilgisiyle-ve hiç gelmemeleri mümkün.Bununla birlikte, büyük bir iPad, kendim de dahil olmak üzere birçok insan için ideal olacak ve tablet ile dizüstü bilgisayar arasındaki çizgileri bulanıklaştırmaya devam edecektir.

Şimdi, en az iki Apple tedarikçisi olan BOE ve LG Display, Apple’a gelecekteki iPad modelleri için daha büyük boyutlarda OLED ekranlar tedarik etmeye hazırlanıyor.

Daha büyük ekran boyutları iPad’i Mac’e her zamankinden daha yakın hale getirebilir, ancak daha büyük ekrandan düzgün bir şekilde yararlanmak için yazılım geliştirmelerinin de olması muhtemeldir. Apple, iPad Pro’yu en son Nisan 2021’de güncelledi, ancak bazı kullanıcılar ipados’un iPad Pro’nun sunduğu donanımdan tam olarak yararlanmadığından şikayet etti ve bu da bir Mac’in değiştirilmesini olabileceğinden daha zor hale getirdi.

Gurman, Apple’ın nihayetinde iPad Pro’daki uygulama pencerelerinin daha esnek düzenlemeleriyle Mac uygulamalarına ve Mac benzeri çoklu görev deneyimine izin vermesi gerektiğine karar verdi. Daha büyük iPad’ler piyasaya çıktığında, ipados’un daha fazla yinelemesinin iPad’in donanımından daha iyi yararlanmak için deneyimi geliştirmesi olasıdır.

Çıkış Tarihi

Young, Apple’ın katlanabilir dizüstü bilgisayarı için lansman zaman diliminin 2025’ten “muhtemelen daha sonra” olduğunu ve 2026 veya 2027’nin makul olasılıklar olarak gösterildiğini, ancak Apple’ın projeyi o zamandan çok önce durdurma şansı olduğunu söyledi.

Bu arada Young, Apple’ın uzun söylentili katlanabilir iphone’unun 2025’e kadar ertelendiğini ve cihazın 2023 veya 2024’te piyasaya sürüleceği yönündeki önceki tahminlere kıyasla önemli bir gecikme olduğunu söyledi.

İlgili Hikayeler

Apple’ın Daha Da Büyük iPad Pro’su Katlanabilir Olabilir

Apple daha da büyük, katlanabilir bir iPad Pro modeli üzerinde çalışıyor olabilir, birden fazla rapor gösteriyor gibi görünüyor.Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young’a göre Apple, katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarlar sunmayı düşünüyor. Şirketin, yaklaşık 20 inç büyüklüğünde ekrana sahip bu tür cihazlar hakkında tedarikçileriyle görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Bu ekran boyutu…

Rapor: Apple, 20 İnçlik Tüm Ekranlı Katlanabilir Macbook’u Araştırıyor, Ancak Katlanabilir iPhone 2025’e Kadar Ertelendi

Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young’a göre Apple, katlanabilir iphone’unu 2025 yılına kadar erteledi ve şirket tüm ekranlı katlanabilir Macbook’ları araştırıyor. Yaklaşan katlanabilir ve yuvarlanabilir cihazlarla ilgili yeni bir DSCC raporunda Young, Apple’ın uzun söylentili katlanabilir iphone’unun 2025’e kadar ertelendiğini açıkladı.Önceki gecikmelerle karşılaştırıldığında, bu önemli bir gecikme gibi görünüyor…

2023’te Daha büyük 15 İnç MacBook Air Bekleniyor

Çarşamba Mart 23, 2022 11: 43 am PDT tarafından Juli Clover

Apple, Display Supply Chain Consultants’ın üç aylık raporunda bugün paylaştığı araştırmaya göre, 2023’te ortaya çıkabilecek daha büyük bir 15 inç MacBook Air geliştiriyor.Raporun tamamı yalnızca display ındustry aboneleri tarafından kullanılabilir, ancak display analisti Ross Young ne bekleyeceği konusunda biraz renk verdi. Apple, 15 civarında bir yerde bulunan bir MacBook Air üzerinde çalışıyor…

Fırsatlar: Amazon’un Yeni Satışında 2021 MacBook Pro Modellerinden 200 $ İndirim Alın

Amazon bugün, Apple’ın 2021 MacBook Pro serisinin birkaç modelinde, en yeni Apple dizüstü bilgisayarlarından 200 $ ‘ a varan indirimlerle fırsatlar sunuyor.Tüm bu modeller stokta ve doğrudan Amazon’dan satın alınabilir ve şu anda kupon kodlarına gerek yoktur. Lütfen bu satıcılardan bazılarının Macrumors’un bağlı ortakları olduğunu unutmayın. Bir bağlantıyı tıklayıp bir satın alma işlemi yaparsanız küçük bir ödeme alabiliriz, bu da yardımcı olur…

Oppo, Akıllı Telefon İnovasyonunun İlk Katlanabilir Cihazı Kızdırdığı İçin ‘Duvara Çarptığını’ Söyledi

Perşembe Aralık 9, 2021 2: 05 PST tarafından Sami Fathi

Çinli tüketici elektroniği üreticisi Oppo, akıllı telefon endüstrisindeki yeniliklerin “duvara çarptığını” ve insanların ” Akıllı telefonlar için sırada ne var?Oppo’nun baş ürün sorumlusu Pete Lau, bir basın açıklamasında, “dört yıllık yoğun Ar-Ge ve altı neslin ardından” üretici, “N’yi Bul” olarak adlandırılan ilk katlanabilir akıllı telefonunu alay etti…

En Çok Okunanlar: Çentiksiz iPhone 14 Pro, AirPods Pro 2 ve 2022 için Daha Fazlası

Mutlu Yıllar 2022! Takvimler yeni yıla dönerken, 2022 beklentilerine bakmak için harika bir fırsat ve bu cephede zaten söylenti sıkıntısı yaşanmadı.Bu hafta iPhone 14 Pro, AirPods Pro 2, bir sonraki iPhone SE ve daha fazlası hakkında söylentiler gördük, çünkü 2021’i sonlandırdık ve 2022’ye yeni podcast’imiz Macrumors’un ilk iki bölümüyle başladık…

Apple’ın OLED iPad Pro’yu Hem 11 inç hem de 12,9 inç Boyutlarında Planladığı Söyleniyor

Apple, araştırma firması Display Supply Chain Consultants’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ross Young tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, gelecekte hem 11 inç hem de 12,9 inç boyutlarında OLED ekranlı yeni iPad Pro modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.Young,” 2022’nin ötesine baktığımızda, Apple’ın OLED iPad Profesyonellerini piyasaya sürerek tablet kategorisini bir kez daha sarsmasını bekliyoruz ” dedi. Mini-LED ekran iken…

En Erken 2023’e Kadar Katlanabilir Bir iPhone Beklenmiyor, Ancak 2024 Daha Muhtemel

Pazartesi Aralık 13, 2021 12: 13 pm PST Juli Clover tarafından

Display analisti Ross Young’a göre, Apple’ın en erken 2023’e kadar katlanabilir bir iPhone sunması beklenmiyor ve 2024 daha muhtemel hedef tarih.Katlanabilir bir iPhone’un söylentileri son aylarda öldü, ancak Apple’ın katlanabilir cihaz prototipleri üzerinde çalıştığına dair hala kanıtlar var. Eylül 2020’de Samsung’un f sağladığı öne sürüldü…

Popüler Hikayeler

Apple, Bluetooth ve Ekran Düzeltmeleriyle macOS Monterey 12.3.1’i Yayımladı

31 Mart 2022 Perşembe 10: 18 PDT Juli Clover tarafından

Apple bugün Ekim ayında piyasaya sürülen macOS Monterey işletim sistemine yönelik küçük bir güncelleme olan macOS Monterey 12.3.1’i piyasaya sürdü.macOS Monterey 12.3.1, Universal Control’ü tanıtan macOS Monterey 12.3’ün piyasaya sürülmesinden iki hafta sonra geldi. macOS Monterey 12.3.1 güncellemesi, Sistemin Yazılım Güncelleme bölümü aracılığıyla tüm uygun Mac’ler için kullanılabilir…

Apple, Pil Boşaltma Sorununu Gideren iOS 15.4.1’i Yayımladı

Perşembe Mart 31, 2022 9: 59 am PDT Juli Clover tarafından

Apple bugün iOS 15.4.1 ve iPadOS 15.4.1’i piyasaya sürdü, Eylül ayında piyasaya sürülen iOS ve iPadOS 15 işletim sistemlerine yönelik küçük güncellemeler.iOS 15.4.1 ve iPadOS 15.4.1, iOS 15.4’ten iki hafta sonra piyasaya sürüldü. iOS 15.4.1 ve iPadOS 15.4.1 güncellemelerini indirmek ücretsizdir ve yazılım tüm uygun cihazlarda Ayarlar uygulamasında havadan kullanılabilir. Yenisine erişmek için…

Apple Şimdi Yenilenmiş M1 Pro ve M1 Max MacBook Pro Modellerini Satıyor

1 Nisan 2022 Cuma 10: 47 PDT Juli Clover tarafından

Apple bugün M1 Pro ve M1 Max yongaları ile donatılmış 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin yenilenmiş sürümlerini sunmaya başladı.Bu, bu Mac’lerin 2021’deki ilk sürümlerinden bu yana yenilenmiş bir indirimle ilk kez kullanıma sunulduğu zamandır. Apple, birkaç M1 Pro seçeneği ve birkaç üst seviye M1 Max MacBook Pro dahil olmak üzere çeşitli makineler ve yapılandırmalar sunar. KBB…

Kontrol Etmeye Değer Kullanışlı Mac Aksesuarları

Perşembe Mart 31, 2022 1:51 pm PDT tarafından Juli Clover

Yakın zamanda Mac Studio gibi yeni bir Mac aldıysanız, onunla birlikte gitmek için kullanışlı aksesuarlar arıyor olabilirsiniz. En son YouTube videomuzda, kontrol etmeye değer olduğunu düşündüğümüz bazı mükemmel Mac aksesuarlarını bir kez daha topladık.Daha fazla video MacRumors YouTube kanalında bulunabilir. DockCase SSD Muhafazası (99$) – Adından da anlaşılacağı gibi DockCase SSD Muhafazası…

Apple, Eski Ürünler Listesine 11 İnç MacBook Air Modeli ve Daha Fazlasını Ekledi

Apple, MacRumors tarafından elde edilen dahili bir nota göre, 30 Nisan’da eski ürünler listesine iki MacBook Air modeli ve bir MacBook Pro modeli ekleyecek. Her üç dizüstü bilgisayar da 2020’den bu yana Apple’ın “eski” ürünler listesinde yer aldı ve ayın sonunda “eski” listeye taşınacak.Aşağıdaki modeller çıkış yolunda: Apple MacBook Air (11 inç, 2014 Başı) MacBook Air…

Yeni MacBook Air’in 2022’nin İkinci Yarısında Piyasaya Sürüleceği Bildirildi

Bugün dizüstü bilgisayar sevkiyatlarına odaklanan yeni bir DigiTimes raporu, Apple’ın 2022’nin ikinci yarısında yeni bir MacBook Air’i piyasaya sürmeyi planladığını ve bu ayın başlarında Bloomberg’in Mark Gurman tarafından paylaşılan bir zaman dilimine uyduğunu kısaca belirtiyor.Tedarik zinciri kaynaklarını aktaran rapordan bir alıntı aşağıdadır: Apple’ın MacBook serisi üst düzey tüketici cihazlarıdır, ancak aynı zamanda bir olarak da kabul edilebilir…

Tam İşlevli Yıldırım Bağlantı Noktasına Sahip Android Telefon, Mühendisin En Son Projesi Haline Geldi

Meraklıların iPhone’un Lightning portunu bir USB-C portu için başarılı bir şekilde değiştirme eğiliminin ardından mühendis Ken Pillonel, Samsung Galaxy A51’e işlevsel bir Lightning portu ekledi.Pillonel, iPhone X’i açık artırmada 86.000 dolardan fazla satmaya devam eden işlevsel bir USB-C bağlantı noktası içerecek şekilde değiştirmek için manşetlere girdi. Son projesi tersini elde etmeye çalıştı ve…İlgili Makaleler

Başa dön tuşu