Genel

FarmRaise, çiftlik hibelerinden başlayarak finansal hizmetler devi olmayı hedefliyor

Bir yerden başlamak gerekiyor. Jayce Hafner ve Sami Tellatin, ABD çiftliklerinin daha verimli çalışmasına yardımcı olmanın ülke ve büyük bir işletme için iyi olacağına dair ortak inançları nedeniyle Stanford MBA sınıf arkadaşları olarak bağlandıklarında, hibelerle başlamaya karar verdiler.

Hafner, Virginia’daki bir sığır çiftliğinde büyüdü ve ailesinin çiftliğinin sürdürülebilir tarım uygulamalarını geliştirmek için bile hibe başvurusunda bulunmanın kafa karıştırıcı ve zaman alıcı bir süreç olduğunu ilk elden biliyordu. Tellatin bir lisans öğrencisi olarak biyoloji mühendisliği okudu ve üç yıl boyunca Usda’da çalıştı ve çiftlik ekonomisini araştırdı. Ayrıca, çiftçilerin hibelere daha fazla erişimi olsaydı, daha iyi kararlar alabileceklerini biliyordu.

Şimdi 12 yaşında, iki yaşında, San Diego, Kaliforniya’da bulunan Farmraise’a girin.Palo Alto merkezli Pear vc’nin hızlandırıcı programı aracılığıyla tanıştıkları başka bir kurucu ortak Albert Abedi ile güçlerini birleştirdiklerinden bu yana önemli ilerleme kaydeden şirket.

Hafner’e göre, şirket, ağızdan ağıza, bir dizi arama motoru büyüsü ve en önemlisi, Cargill ve Corteva gibi tarım devleriyle (2018’de Dupont’tan çıkarılan) karbon emisyonunu azaltma hedeflerine sahip olan ve çiftçileri yönlendirmeye başlayan ortaklıklar sayesinde platformda yaklaşık 10.000 çiftliğe sahip.düşük karbonlu çiftçiliğe bağlı hibelerle ilgili yardım için FarmRaise.

Farmraise’ın ayrıntılı çiftlik bilgileri isteyen platformu, daha sonra verileri Farmraise’ın müşterileri adına çok çeşitli hibe programlarına hızlı bir şekilde başvurmasını sağlayacak şekilde yapılandırıyor – ayrıca yatırımcıların şu anda karışımda olması için yeterli ivmeye sahip. Susa Ventures, takım için 7.2 milyon dolarlık bir tohum turuna liderlik etti.

Bununla birlikte, diğer pek çok girişimde olduğu gibi Hafner, hibelerin — hem federal hem de özel — çok geniş bir finansal hizmetler şirketi olmayı hedefleyen FarmRaise için sadece bir başlangıç olduğuna inanıyor. Hafner, bir çiftliğin verilerinin çoğunu şirkete sağladıktan sonra Farmraise’in arazi kredilerini, toplu ekipman alımlarını ve vergi planlamasını güvence altına almasına yardımcı olabileceğini hayal edin.

Bu hizmetlerin çoğunun üçüncü şahıslar aracılığıyla sağlanacağını ve Farmraise’in bulucuların ücretlerini tahsil edeceğini söylüyor. FarmRaise tekerleği yeniden icat etmek niyetinde değil. Ancak, çiftçilerin “tam yığın” bir kaynağa erişememeleri için hiçbir neden olmadığını da ekliyor. Ayrıca, bazıları altı ila on iki aylık bekleme sürelerine sahip olan diğer hizmetler, hibe alıp almadıklarını öğrenmek için beklerken müşterileri memnun edebilir.

Hafner’e göre hibeler “bizim takozumuz”. “Onlar hikayenin sonu değil.”

Bu arada FarmRaise, daha fazla çalışanı işe almaya, daha fazla hibe almaya ve müşterilerinin şu anda sağladığı hizmetlerden memnun olmalarını sağlamaya odaklanıyor ve bunun için aylık abonelik ücreti artı güvence altına aldığı hibelerin değerinin %10’unu alıyor.

Hakkı elde etmek için önemlidir. Hafner’e göre hibeler büyük bir fırsat çünkü kısmen ABD Tarım Bakanlığı finansmanı ” deli gibi büyüyor.”

Covıd ile ilgili tedarik zinciri kesintileriyle mücadele eden çiftçileri desteklemek için “on milyarlarca dolar” fon dağıtan Trump yönetimine işaret ediyor.

Biden yönetiminin de teşvik edildiğini hissettiği FarmRaise, ” Koruma finansmanı için pastanın boyutunu büyütmeye odaklandığımızı ve önümüzdeki yıllarda muhtemelen iki katına çıkacağını görüyoruz.”Bu sadece mantıklı, diye öneriyor. “[Sürdürülebilir tarım] sadece çiftlik karlılığını arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda karbonu da tutuyor ve iklim değişikliğinin azaltılmasına yardımcı olabilir.”Bununla birlikte gelen çok sayıda avantaj var.”

Şirketin tohum turundaki diğer katılımcılar arasında Cendana Capital, Ulu Ventures, Pear, Better Tomorrow Ventures, Incite Ventures ve Financial Ventures Studio yer alıyor.

Yukarıda soldan sağa resimde: FarmRaise kurucu ortakları Jayce Hafner (CEO), Albert Abedi (şirketin ürün müdürü) ve COO Sami Tellatin.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu