Teknoloji

Dark Bay’in içinde, Netflix’in yaklaşmakta olan’1899’unun kalbinde dönen LED hacmi

Sanal üretim hızla medyanın en umut verici tekniklerinden biri haline geldi.Bununla birlikte, yeşil bir ekranı büyük ve sofistike bir gerçek zamanlı ekranla değiştirmek birçok sorunu çözerken, yenilerini de oluşturur. Netflix’in akıllara durgunluk veren Karanlığının yaratıcıları, yeni şovları 1899’un üretimi için bu zorluğu üstlendi-ve eski okul sinema pirzolalarını, kelimenin tam anlamıyla devrimci bir şey inşa etmek için ileri teknoloji ve dev, iddialı bir mekanizma ile birleştirdi: Karanlık Koy olarak adlandırdıkları bir tesis.

Çoğu insan, büyük ölçüde bu şekilde çekilen ilk içerik olan Mandalorian’ı çevreleyen tanıtım yoluyla sanal üretim tarzına aşina olacaktır.Ancak bu gösteri bile sahnelerinin yarısını kitabın dışında çekti, ki bu 1899’da neredeyse imkansızdı.

Şovun yapımcısı ve Dark Bay’in genel müdürü Philipp Klausing ile konuştum (kapsayıcı prodüksiyon şirketi Dark Ways olarak adlandırılıyor).

“Biraz farklıyız çünkü ona yaratıcı bir bakış açısıyla geliyoruz”dedi. “Hikaye sahneyi kurmanın itici girdisiydi: okyanusta, dünyada bulunmayan bir buhar gemisinde bir şovumuz var ve corona ile şovu gerçekten yapamayacağımızı biliyorduk.klasik olarak.”Nasıl bu yerlerde film gidiyoruz?”

Başka bir deyişle, ılm’nin ne yaptığını görmediler ve bunun harika göründüğünü düşündüler, hadi deneyelim. Showrunners Baran bo Odar ve Jantje Friese’in bir vizyonu vardı ama bu vizyonu yaratacak araçlar henüz mevcut değildi.

” Bizi farklı kılan şey buydu, üzerinde çalıştığımız içeriğe sahiptik ve bu dünyaları gerçeğe dönüştürmek için çözümlerle, fikirlerle gelmek zorunda kaldık” diye devam etti — ama ortaya çıktığı gibi, “içine tamamen naif geldik.”

Sanal üretim araçları

Bir aktörün ve kamera operatörünün LCD duvara yakın çekim.

Görüntü Kredisi: Alex Forge / Netflix

Sanal bir üretim tesisi, ayrıca bir LED duvar ya da sadece bir birim olarak adlandırılan, aslında film yapımcıları için gerçekleşen dev yüksek performanslı bir ekran, ve birçok yönden bir rüya.Will, yol arka planlar takas yerine yeşil bir ekran karşı çekim ve yazı efektleri ekleme, değişken ve yaratıcı aydınlatma panelleri büyük duvarları kullanmak daha kamera efektleri dahil olmak üzere gerçek yaratıcıları sadece paketten başladığını oyuncak bir kutu.

Ancak Klausing, bu yeteneklerin hemen belli olmayan bazı ciddi sınırlamalarla geldiğini açıkladı.

“Nasıl bir hacim oluşturursanız olun, kameranızı istediğiniz yere yerleştirebilmeniz için etrafınızda tam bir silindir veya daire elde etmeye çalışıyorsunuz” diye açıkladı.”Her tarafta her türlü kısıtlamaya sahip olduğunuzu ve sahneye çıkmakta sorun yaşadığınızı çabucak anlıyorsunuz.”Büyük bir oda inşa etseniz bile, hacmin kendisi bir kısıtlamadır.”

Örneğin, vinç ve drone çekimleri gibi büyük, süpürme kamera hareketleri bir hacimde mümkün değildir. Ancak bu, bu tür bir ortak konum kısıtlamasından daha fazlasıdır — vinçleri veya dronları da etkili bir şekilde kullanamazsınız.

“Vp’yi kırmak için, odağın arka planda olmadığını görmelisiniz-LED, bu yüzden odak dışı. Odak ön plandadır.”Ayrıca esnek olmanın bir yolunu da vermelisin,” diye devam etti, ama sorun şu: “Güverteyi hacme koyarsanız ve korkulukların üzerinden okyanusa ateş etmek istiyorsanız, okyanustan korkulukların üzerinden gelmenin ters atışını imkansız hale getirir.”

Başka bir deyişle, bir birim kullanmak, kümeye erişme ve filme alma şeklinizle çalışmayan bir dizi standart film tekniğini kısıtlar.Hacmi, kameranın ve mürettebatın kurulduğu bir tarafta birkaç dilim eksik olan bir pizza olarak hayal edin; setin yanı sıra tüm çekimler, sahne ve ekipman bu yönelim etrafında düzenlenmelidir. Oturma odası sahnesi çekiyorsan bu bir şey ama gemi mi?

Dönen bir devrim

“Uzlaşmak zorunda kalacağımızı düşündük, çünkü oraya koymamız gereken bütün bir gemimiz var — oraya parça parça koyamayız, çünkü programa uymayacak.Ama göstericilerden biri, büyük ihtimalle Baran, sadece bir pikap yapmamızı önerdi. Fiziksel set daha sonra döndürülebilir,” diye hatırladı Klausing.

“İnsanlar şüpheciydi … ama telefonlara gelmeye devam etti.”

Gerçekten de, kameraları ve mürettebatı geri çekip seti döndürebilmek, yalnızca 180’leri çekememeyi ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm sanal üretim fikrine ilginç yeni bir yetenek katıyor.

Netflix’in sanal prodüksiyon başkanı Girish Balakrishnan,” Döner sahne kavramı ve ‘pizza dilimi’ tekniğinin doğduğu yer burası ” dedi. Ancak bu, daha önce bahsedilen pizza dilimi sorununun tam tersidir. Ve açık olmak gerekirse, bir atış sırasında seti döndürmekle ilgili değil.

Görüntü Kredisi: Alex Forge / Netflix

“Panel teknolojisi, kamera izleme ve gerçek zamanlı görüntü oluşturma konusunda yenilikler olsa da, LED hacimleri için set oluşturma sanatına daha yakından bakmak önemliydi.Sanal bir seti ayarlamak bir düğmeye basmak kadar basit olsa da, fiziksel set değişiklikleri genellikle kurulumlar arasında önemli üretim süresi gerektirir” dedi.

Bölümlerde set beden elbise ve bölüm özellikle o LED duvar maç dijital içerik olabilir “döner sahne benzersiz avantajı vardır.Bu, sahnede aynı anda birden fazla fiziksel ve dijital sete sahip olabileceğiniz ve birden fazla açı ve kapsama alanı çekmek için gerektiği şekilde dönebileceğiniz anlamına gelir.”

Örneğin, korkulukta omuz üstü konuşmayı çekebilir, ardından seti 30 derece döndürebilir, güvertede bir sahne çekebilir, seti 100 derece döndürebilir, ardından konuşmanın tersini çekebilir, ardından aydınlatmayı değiştirebilir, sahne ekleyebilir ve çıkarabilir ve geceleri korkulukta bir karakterden birini çekebilirsiniz. (Ve hava durumunu, günün saatini ve diğer her şeyi kontrol edebildiğiniz için, bunların aynı dizinin bir parçası olmasına bile gerek yoktur.)

Birimler, dünyanın karşılaştığı bir sorun için zarif, eğer büyük ölçüde benzersiz bir çözüm oldu.Geriye kalan tek şey onu inşa etmeleriydi. Tek bir sorun vardı: takımdaki hiç kimse daha önce böyle bir şey yapmamıştı.

Hepsi karanlıkta

İçinde lamba tutan iki kişi olan çoğunlukla karanlık bir sanal set.

Görüntü Kredisi: Alex Forge / Netflix

Sanal bir prodüksiyon stüdyosu oluşturmak basit bir mesele değildir. İnanılmaz derecede teknik olarak talepkar, pahalıdan bahsetmiyorum bile ve bu, “tüm set dönüyor” un tamamını eklemeden önce thing.To daha da kötüsü, pandemi, kimsenin mevcut bir tesisten öğrenmek için ayrılamayacağı anlamına geliyordu.

“Gidecek hacmimiz yoktu; Almanya’da hiçbir şey yoktu, seyahat yasağı aktifti.Klausing,” Bizi destekleyen ve tanıtımlar yapan Netflix ekibimiz ve temelde Mandalorian podcast’imiz vardı — hepsi buydu ” dedi. “Sahneye çıkana kadar bu teorik alanı terk edemezdik operational.As sonuç olarak, her şey karanlıktı.”

Balakrishnan,” Temel olarak, film yapımcılarının iş için doğru aracı seçme hakkına sahip olduklarına inanıyoruz ve rolümüz onların başarılı olmalarına yardımcı olmak ” dedi.”Dark Bay, pandemi sırasında çekimlerin zorluklarının bir sonucu olarak, yaratıcı kapsam ve ölçekten ödün vermemek ve bunun yerine Avrupa’nın çeşitli manzaralarını ve açık denizlerdeki bir geminin ihtişamını sürükleyici bir ses sahnesine getirmek amacıyla zorunluluktan doğdu.Babelsberg’de.”

Balakrishnan, prodüksiyon tasarımcısı Udo Kramer ve inşaat müdürü Andreas Vieweg’i özellikle döner sahnenin yaratılmasıyla kredilendirdi.

Klausing, ancak bunun çok büyük bir grup çabası olduğunu söyledi.

“Ortaklarımız-Framestore, Paneller için Faber AV, elbette Epic, Arrı – [fotoğraf yönetmenimiz] ve yönetmenimiz, herkesten tüm bilgileri almaya çalıştık ve sonra … yolun açık olsun” dedi.”Oyuncuları yönlendirmek için en iyi sonuçları elde etmeye çalıştık; onları hareket ettirmek için yeterli alana ihtiyacımız vardı.”DP, bokeh’i genişletmek için lenslerle çalıştı, bu da bize yönlendirmek için daha fazla ön plan sağlıyor. Ama bunu test etmenin bir yolu yoktu. stuff.It ilk başta sinir bozucu bir dönemdi.”

Seti hem basitleştirilmiş hem de karmaşık, ancak nihayetinde Dark Bay’in döndürülmesi vaadi ya da daha doğrusu gerekliliği bir araya getirildi (ilk olarak bu ilginç Amerikan Görüntü Yönetmeni makalesinde gösterilen aşağıdaki zaman çizelgesini izleyebilirsiniz).

Klausing, kendi tarafında yapılan bazı çalışmaları açıklamak için teknik makamlara erteledi. Örneğin, Framestore’un Kriko Bankaları, LED duvarların kurulumu sırasında, onları oluşturan panellerden başlayarak yaptıkları bazı ilerlemelerden bahsetti.Bunların iyi görüntü sağlamak için yeterince yüksek çözünürlükte olması ve aynı zamanda daha fazla bilgi işlem gücü gerektirmesi gerekiyordu ve ayrıca sette bol miktarda bulunan su ile iyi etkileşime girmeleri gerekiyordu.

Banks,” Pratik olarak, paneller sistemin en pahalı kısmı ve değiştirilmesi en zor olanıdır, bu yüzden paneli projeniz için doğru yapmanın muhtemelen en iyisi olduğunu söyleyebilirim — bilgisayarların başa çıkması kolaydır ” dedi.”Özel Unreal Engine yapımıza çift grafik kartı desteği getirmek için Epic ve Nvıdıa ile yakın işbirliği içinde çalıştık ve ortamlarımızda kare hızında %25-40 artış sağladık.”1899’un Dijital Görüntüleme Teknisyeni Richard Muller ile sağlam bir renk boru hattı inşa ettik.Son olarak, Arrı ile işbirliği içinde, kameradan sistemimize mümkün olan en az gecikmeyle veri aktarmak için yeni yazılım ve bellenim oluşturduk ve gerçek zamanlı lens takibi sağladık.”

Dijital setler kağıt üzerinde tasarlandı, dijital olarak inşa edildi, sanal olarak izlendi ve engellendi, gerçek dünyada inşa edildi, sanal ve fiziksel lenslerle çekildi ve sette bir düzenlemeye kesildi” dedi.”Fiziksel ve sanal sanat departmanlarının pratik olarak neyin inşa edileceğini ve dijital bir set uzantısının ne olacağını belirleme konusunda işbirliği yapmalarına izin vermek için Dark Bay hacminin dijital bir vekili motor içinde geliştirildi.”

Gördüğünüz gibi, bunun gibi yapımlar, bir hikayeyi anlatmak için kullandıkları kadar dijital sinema tekniklerini rafine etmek ve yaratmakla da ilgilidir.Gelişmiş mercek izleme ve ön plan esnekliği olmadan, yönetmen ve DP’NİN ellerinde daha az araç olacak ve yaratıcı özgürlüklerini sınırlayacaklardı.

Dönüşümün önündeki engeller

Görüntü Kredisi: Alex Forge / Netflix

Ekip yaptıkları işten kesinlikle memnun görünse de (1899 şu anda post prodüksiyonda, çıkış tarihi belirlenmedi) Klausing, sürecin bir şekilde adapte edilmesi zor olduğunu ve her yaratıcının kucaklayabileceği bir şey olmadığını söyledi.

Bir filmin veya gösterinin normalde nasıl çekildiğini düşünürseniz, setler, arka planlar ve bir sahnenin diğer yönleriyle ilgili kararların genellikle çekim gününe kadar, hatta bundan çok sonrasına kadar sonuçlandırılması gerekmez. yeşil ekran söz konusu olduğunda. Ancak sanal bir prodüksiyonun doğası, bir aktörün arkasında olup bitenler veya sahne ve ekstralar gibi bu efektlerin ve manzaraların çoğunun çekimden çok önce kilitlenmesi gerektiğidir.

“Gelecek, bir yapımcı olarak görüyorum ki, bu fantastik dünyaları ses sahnesinden çıkmadan çekebiliyor ve ertesi gün düzenleyebiliyorsunuz”dedi.”Ancak, varlık süreci üzerinde çalışmalıyız.”Şu anda post prodüksiyondan ön prodüksiyona çok fazla iş ayırmanız ve maliyetleri değiştirmeniz ve bunları çekmek için üzerinde çalışmayı taahhüt etmeniz gerekiyor.”

Logistically speaking, it concentrates resources on the early stages of production, meaning if you want to do VP you’ll need your money, storyboards, actors and locations lined up much earlier than in a traditional shoot. It’s one thing for a major studio with the backing of Netflix to commit to scouting and shooting locations, locking in actors, finalizing 3D assets and other tasks from day one — but a smaller operation or independent filmmaker might not have that option.

From left, Baran bo Odar, Philipp Klausing and Jantje Friese from Dark Ways, and Girish Balakrishnan from Netflix. Image Credits: Jan Rasmus Voss/Netflix

Not that this is an insurmountable barrier: it’s just an optional change to how the production process works. Klausing, and others I’ve talked to on this topic, suggested that better sharing of virtual assets is a big part of making this easier on everyone.

“All these game engine platforms, they’re not ‘camera ready’ the way we would define it as filmmakers,” he said. “I’d like to see the studios share whatever we collect and create, generic assets like a facade or mountaintop or the moon, things that come up in other shows and can be manipulated by those shows, but are already constructed. Then it’s there, it’s available, it’s a worldwide library we can just scan through.”

It also changes the balance of power on set away from directors and actors and toward cinematographers, production designers and VFX artists.Again, not a bad thing, but something that should be anticipated by broadening the creative process to include all members of the production team.

Lastly, Klausing suggested that while productions like 1899 and The Mandalorian are certainly pushing things forward, we should look to historically under-resourced areas to see how VP really affects filmmaking.

“Whoever is restricted by their language, their financing — for instance, some people may have to spend their budget in their own country — a volume opens up a whole new world,” he said. “Everybody talks about Netflix’s success in Europe, but also Korea, Asia in general, you can tell your local language story but give it that international touch of your characters being able to travel, etc.I believe we will see a lot of innovation in those markets because they have the need and desire to tell their stories in new ways.”

1899 has wrapped and will debut on Netflix whenever post production has finished. Dark Bay is open for others and has already hosted at least one other production. And given the benefits realized by this innovation, it seems likely that soon it won’t even be the only rotating volume out there.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu