Genel

Bir uygulama geliştiricisinin reddetme ve dolandırıcılarla ilgili davasının devam etmesine, kuralları yargılamasına izin verilir

App Store suistimalleriyle ilgili bir davaya, en azından bazı cephelerde devam etmesi için yeşil ışık yakıldı. Geçtiğimiz Mart ayında Santa Clara County’deki Kaliforniya Yüksek Mahkemesinde açılan dava, uygulama geliştiricisi ve eski Pinterest mühendisi Kosta Eleftheriou’dan geliyor ve klavye uygulaması Flicktype’ın başlangıçta Apple’ın App Store’undan haksız bir şekilde reddedildiğini ve daha sonra onaylandıktan sonra dolandırıcılar tarafından hedef alındığını ve gelir kaybına yol açtığını iddia ediyor.

Hakim, iddiaların en az yarısının devam edebileceğine karar verdi ve Eleftheriou’ya reddedilen geri kalan maddeleri değiştirme fırsatı veriyor.

Eleftheriou sahip olmak olarak bilinen açık sözlü App Store eleştirmen son aylarda, sık sık hizmet olarak kaynak için hikayeler hakkında App Store dolandırıcılığı gibi bir kripto cüzdan uygulaması o kandırdı bir kullanıcı dışarı onun birikimlerini (~600.000$) olarak bitcoin; bir çocuk oyun aslında bulunan bir gizli casino; ve bir VPN uygulaması hile kullanıcıları üzerinden $5 milyon yılda, diğerleri arasında. Bulguları, bir süre boyunca bir sorgulama çizgisine bile konu oldu.Nisan 2021’de, Gürcistan’ın Senatörü Jon Ossoff’un (D-GA) Apple’ın Baş Uyumluluk Sorumlusu Kyle Andeer’i, Apple’ın neden bu tür dolandırıcılıkların kendisini bulamadığı konusunda sorguladığı Senato antitröst duruşması, “tanımlanması önemsiz derecede kolay ” olduğu göz önüne alındığında.”

Apple’a karşı açtığı kendi davasında Eleftheriou, Apple Watch klavye uygulaması FlickType için App Store’dan haksız bir dizi reddetme olduğunu iddia ettiğini belgelemeyi amaçlıyor.Apple, o sırada Eleftheriou’ya uygulamasının “kötü bir kullanıcı deneyimi” sağladığını ve Apple Watch’ta tam klavye uygulamalarına izin verilmediğini söyledi. Ancak, daha sonra rakip klavye uygulamalarının yanı sıra üçüncü taraf uygulamaların (Reddit için Nano, Twitter için Chirp, WhatsApp için WatchChat ve İnstagram için Lens gibi) App Store’da başlatılmasına izin verdiğini söylüyor.ikincisi, FlickType klavyesinin entegre edilebilir bir sürümünü kullanarak, Apple’ın FLİCKTYPE’IN zayıf kullanılabilirliği konusundaki önceki iddialarına aykırı görünüyor.

Apple, Ocak 2020’de Flicktype’ı onaylamayı seçtiğinde, klavye uygulaması App Store’un en iyi 10 ücretli uygulama listesine ulaştı ve ilk ayında 130.000 ABD Doları gelir elde etti, dedi Eleftheriou.Ancak, bunun kısa bir süre sonra, sahte derecelendirmeler ve incelemelerle desteklenen zorlukla kullanılabilir rakipler başlatan dolandırıcılar için bir hedef haline geldiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, dolandırıcıların bir klavye uygulaması arayan kullanıcılardan elde edilen potansiyel geliri azaltmasıyla Flicktype’ın gelirinin ayda sadece 20.000 dolara düştüğünü söylüyor.

Orijinal şikayete göre, Eleftheriou, FlickType uygulamasının reddetmelerle karşılaştığı sorunlardan Apple’ı sorumlu tutmaya çalışıyor ve Apple’dan aldatmaca uygulamaları nedeniyle kaybedilen geliri geri yüklemesini istiyor.Apple’ın başlangıçta kendi yerleşik klavyesiyle rekabeti bastırdığına ve daha sonra vicdansız geliştiricilerin uygulamalarının meşru rakiplerinden daha iyi görünmesini sağlamak için sahte incelemeler satın almasını engellemek için çok az şey yaptığına inanıyor.

Yasal olarak, Eleftheriou’nun Apple’a karşı açtığı dava, yanlış reklam, haksız rekabet, sözleşme iddiasının ihlali (“iyi niyet ve adil işlem zımni sözleşmesi”), dolandırıcılık, ihmalkar yanlış beyan ve ihmal dahil olmak üzere altı eylem nedenini içermektedir.Apple, aynı zamanda reddedilen benzer davaları gerekçe göstererek tüm davanın reddini istedi. Ayrıca, her bir eylem nedeninin yeterli gerçeklerden yoksun olduğunu iddia ederek şikayetin tamamına itiraz etti. Ancak Yüksek Mahkeme Yargıcı Peter H. Kirwan, altı maddenin her birine karar vererek aynı fikirde değildi.

Mahkeme, Apple’ın ilk üç dava nedeni hakkındaki bireysel itirazlarını reddetti; bu, davanın iddialarının en azından bir kısmının devam edeceği anlamına geliyor. Buna ek olarak, mahkeme Kpaw, Inc. ‘ i verdi. (Eleftheriou’nun şirketi) dolandırıcılık ve ihmal iddialarını içeren diğer üç eylem nedenini değiştirme fırsatı.Eleftheriou, şikayetleri mahkemenin gerektirdiği özellikleri içerecek şekilde değiştirmeyi planladığını ve şu anda keşif aşamasında olduğunu söylediği davaya “kesinlikle” devam etmeyi planladığını söyledi.

Tabii ki, Apple ve Epic Games arasındaki antitröst davası gibi Apple’a karşı devam eden çok daha büyük davalar var — şimdi temyiz altında.Bununla birlikte, bu dava takip edilmeye değer çünkü bir antitröst argümanı yapmak istemiyor, bunun yerine Apple’ın App Store işini nasıl yürüttüğünün diğer yönlerinden yasal olarak sorumlu tutulabileceğini görmek, diğer geliştiricileri de rahatsız eden tutarsız uygulama reddetmeleriyle ilgili sorunlar ve App Store’da gelişmesine izin verilen aldatmaca uygulamalarının yaygınlığı.

BlueMail geliştiricisi Blix, mevcut exchange uygulaması Konverti, sağlık uygulaması Coronavirus Reporter ve jailbreak uygulaması Cydia’nın antitröst iddialarını içerenler de dahil olmak üzere, küçük geliştiricilerin Apple’a karşı açtığı davalar yıllar içinde başarısız oldu.Öte yandan, Apple’a karşı Kpaw, Apple’ı doğrudan tekel olmakla suçlamıyor, bunun yerine belirli App Store sorunlarına odaklanıyor.

Eleftheriou,” Apple, geliştiricilerin doğrudan kullanıcılarıyla özgürce iş yapma yeteneklerini kısıtlayarak App Store tekelinden büyük ölçüde yararlanıyor ” dedi. “Rekabet karşıtı uygulamaları on yıldan fazla bir süredir kontrol edilmedi ve sadece daha fazla küstahlaşıyorlar. Şimdi davamı sunmayı dört gözle bekliyorum ve mahkemenin Apple’ın uygulamalarını olduğu gibi göreceğinden eminim.”

Apple bir yorum yapmadı.

Kpaw – Apple SİPARİŞİ: Overr… tarafından Kosta Eleftheriou


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu