Genel

Başlangıç hızlandırıcılarının ‘katma değer’ tanımı bir yenileme için kaynaklanmaktadır

Yabancılara dahi, başlangıç süratlendiricilerinin iç işleyişi tanıdık geldi: camaraderie ve enerji meşrubatlarına pompalanan scrappy kurucuları, hengameli gazeteciler ve yatırımcılarla dolu bir odadan evvel sahnede ürün demoları yapıyorlar.

Bir pandemiye iki yıl süratli bir biçimde ilerleyin ve hatta hacker konutlarının geri dönüşüyle beraber, yeni başlayanlar için fırlatma rampalarının bugün nasıl göründüğü, sezdiği ve değer gösterdiği mevzusunda çok şey değişti. En daha önceki yatırımcılar, sinyal tehlikesini, seyreltmeyi ve en afallatıcı biçimde ananesel bir demo gününün değerini yeniden düşünüyor.

Pro oranı

Sulu bir konuyla başlayalım: pro rata.

Sinyal tehlikeyi, bir VC mevcut bir portföy işletmesine pro rata yapmamayı veya yatırım yapmamayı seçtiğinde hakikatleşir. Buradaki fikir, sizi en iyi tanıyan yatırımcıların — size değişiklerinden daha erken bahis oynayanların-bir sonraki büyüme evresine size yatırım yapmamayı seçim etmeleridir, bu da uyuşmanın o kadar da iyi olmadığı anlamına gelmelidir. Negatif likeni, Twitter biyografilerinin size söyleyeceklerine karşın, oldukça tehlikeden sakınan insanlar olan öteki yatırımcılara damlayabilir.

Hızlandırıcıların burada esrarengiz bir rolü var. Şayet Y Combinator gibi bir süratlendirici parti başına 1.000 startup’a konut sahipliği yapacak olursa, her startup’a otomatik bir pro-rata yatırımı hem sermaye yoğun olacak hem de belki de istemeden kendi sinyalini sulandıracaktır. Saat gibi, 2020’de süratlendirici de otomatik rata yatırımları siyasetini değiştirdi ve 500 Teşebbüs gibi gidişata göre yatırım yapmayı seçti.

Süratlendirici,” Pro ratas için topladığımız fonları ehemmiyetli miktarda aştık ve yc’yi destekleyen yatırımcıların pro rata programını aynı ölçekte finanse etme iştahı yok ” dedi. “Ayrıca, yılda yüzlerce takip turunun işlenmesi, YC için öngörmediğimiz ehemmiyetli operasyonel karışıklıklar yarattı.

“Kolayca söylemek gerekirse, her YC firmayı için her tura yatırım yapmak, yükseltmek ve yönetmek istediğimizden daha fazla sermaye gerektiriyor. Yeni başlayanlara her zaman ufak kalmalarını ve bütçelerini dikkatli bir biçimde yönetmelerini söyleriz. Bu vaziyette, kendi tavsiyemize uymadık.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu