Genel

Avustralyalı Fertilis, IVF embriyo kültürünü otomatikleştirmek için 2 milyon dolar topladı

Adelaide merkezli bir girişim olan Fertilis, in vitro fertilizasyonu (IVF) hastalar ve klinisyenler için daha az stresli ve daha başarılı hale getirmeye çalışan küresel bir şirket dalgasına katılan en son şirkettir.

Hücre kültürünü otomatikleştirmek için mikro tıbbi cihazlar kullanan iki yaşındaki bir şirket olan Fertilis, bazı yatırımcılardan destek aldı.Hong Kong kralı Li Ka-venture shing’in sermaye şirketi ve Facebook ve Spotify’da erken bir yatırımcı olan Horizons Ventures, geçtiğimiz günlerde Fertilis’in 2.75 milyon AUS (1.98 milyon$) tohum turuna liderlik etti.Diğer yatırımcılara isim verilmedi.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi’ne göre, canlı doğumla sonuçlanan IVF tedavilerinin yüzdesi, 2019’da 35 yaşın altındaki kadınlar için yalnızca %32 idi.Başarı oranları hastanın yaşı, sperm ve yumurta kalitesi gibi faktörlerden etkilenebilir.

İsrail merkezli Embriyonikler de dahil olmak üzere bir dizi girişim embriyo seçimini iyileştirmek için çalışıyor.Üreme biyoloğu Jeremy Thompson ve seri girişimci Marty Gauvin tarafından kurulan Fertilis, soruna farklı bir yaklaşım getiriyor: embriyo inkübasyonu.

TechCrunch ile yaptığı röportajda Thompson, bir IVF kliniğini profesyonellerin “yapmaları gereken her şeyde eğitildiği” çok yoğun bir yer ” olarak nitelendirdi.”Bir embriyo geliştikçe, standart bir IVF prosedürü, hücrelerin bir petri kabındaki farklı ortamlara aktarılmasını içerir.Bununla birlikte, biyoloğa göre, yumurtanın alınmasından petri kabının laboratuarda taşınmasına ve embriyonun üreme sistemine yerleştirilmesine kadar” yanlış gidebilecek her türlü şey var”.

Thompson,” Bir embriyo bir klinisyen tarafından her alındığında, çevre acı çekiyor ” dedi.”Hastaların umutları ve hayalleri kelimenin tam anlamıyla [klinisyenin] attığı her adımdadır.”

Fertilis’in çözümü, her embriyoyu kendi patentli 3D baskılı beşiğine yerleştirerek IVF sürecini standartlaştırmak ve otomatikleştirmektir.Thompson’a göre, bir saçın genişliği olan cihaz, “insan vücudunun çevresine daha yakından benzeyen” ortamlarda hücre kültürünü mümkün kılıyor.Beşikler daha sonra bir petri kabına yerleştirilecek ve klinisyenlerin embriyoyu doğrudan ele alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

“>

Fertilis, üreme teknolojisinin düzenleyici dünyasında benzersiz bir konuma sahiptir.Gauvin’e göre, insanlardan ziyade hücrelere etki eden bir tıbbi cihaz ürettiği için, uyması gereken düzenlemeler “bazı ülkelerde basit”.FDA şu anda şirketin başvurusunu gözden geçiriyor.

Fertilis’in yeni finansmanı gelişmeye devam etmesine yardımcı olacak scientifically.It Kaliforniya’da bir doğurganlık kliniği ile denemeler yapmak üzere bir anlaşma ile bu yılın sonlarında küresel klinik çalışmalara başlamayı planlıyor; Önümüzdeki aylarda imzalanması beklenen anlaşmalarla Avrupa ve Asya’daki ortaklarla da görüşmelerde bulunuyor.Başlangıç, ilk ticari ürününü 2023 yılına kadar piyasaya sürmeyi umuyor.

Fertilis’in tane büyüklüğündeki cihazları teknik olarak diğer hücre tiplerini kültürlemek için kullanılabilir.Döllenme sadece başlangıçtır.

Horizons Ventures’ın Avustralya merkezli yatırımcısı Chris Liu,” Fertilis teknolojisinin teşhis ve tedaviden spesifik hücre kültürü ürünlerinin oluşturulmasına kadar geniş bir yelpazede sağlık uygulamaları üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olacağına inanıyoruz ” dedi.

Kurucu ortağın adı düzeltildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu