Genel

Asya İK teknoloji platformu Darwinbox, TCV liderliğindeki 72 milyon dolarlık fonla tek boynuzlu at oldu

İK teknoloji platformu Darwinbox, Hintli girişimin bir yatırımcının “Asya’nın Saasifikasyonu” eğilimi olarak adlandırdığı şeye öncülük etmesiyle, 72 milyon dolarlık yeni bir finansman turunda tek boynuzlu at olmak için değerlemesini üç katından fazla artırdı.

Netflix, Meta, Spotify ve Airbnb gibi firmaları desteklediği bilinen bir yatırımcı olan Technology Crossover Ventures (TCV), Haydarabad merkezli girişimin 72 milyon dolarlık D Serisi finansmanına öncülük etti.

Lightspeed Venture Partners, Sequoia Capital India, Salesforce Ventures, 3One4 Capital, Endiya Partners ve SCB 10X gibi mevcut yatırımcıların da katıldığı turda, Darwinbox’ın tüm zamanların 110 milyon doların üzerine çıkması ve 1 milyar doların üzerinde değer kazanması bekleniyor.

Darwinbox, bulut tabanlı bir insan kaynakları yönetimi platformu işletmektedir. Girişimin adını taşıyan platformu, çalışanların tüm” işe alımdan emekliye ” döngü ihtiyaçlarını yönetiyor. Starbucks, Domino’s gibi yüzlerce firma kısa süre önce decacorn Swiggy, Tokopedia, Zilingo ve Kotak şirketlerini yeni işe alımlarla başa çıkmak ve performansları, yıpranma oranları ve devam eden bir geri bildirim döngüsü oluşturma konusunda görünürlük kazanmak için başlangıç platformunu kullanıyor.

Yeni finansman, Darwinbox için bir yıllık güçlü büyümeyi takip ediyor. Kurucu ortak Chaitanya Peddi, Techcrunch’a verdiği röportajda, pandeminin Darwinbox’ın büyümesini hızlandırdığını, çünkü dünyanın dört bir yanındaki firmaların çalışanlarıyla koordine etmek ve onlara hizmet etmek için araçlar bulmak için çabaladığını söyledi.

Başlangıç, gelirinin geçen yıl iki katına çıktığını ve toplam gelirinin yaklaşık %20’sini oluşturan Güneydoğu Asya bölgesinde üç kat arttığını söyledi.

Chaitanya Peddi, Jayant Paleti ve Rohit Chennamaneni (l-r) 2015 yılının sonlarında Darwinbox’ı kurdular. Resim Kredisi: Darwinbox

Çalışanların birbirleriyle bağlantıda kalmaları için bir sosyal ağ ve izin başvurusu yapmak veya telefonlardan gelen hızlı sesli komutlarla toplantılar kurmak için bir AI asistanı içeren başlangıçtaki tam yığın teklifi, yerini Gartner’ın kurumsal Bulut HCM’Sİ için Magic Quadrant’da yer alan tek Asya n başlangıcı olarak yerleştirmesine yardımcı oldu.

Bu geniş teklif, Darwinbox müşterilerinin bugün neden üçte birinin daha önce Oracle, SAP ve Workday tarafından daha köklü platformlar kullanan müşteriler olduğunu açıklayabilir.

Tcv’nin genel ortağı Gopi Vaddi yaptığı açıklamada,” Büyük endüstrileri yüksek rezonanslı bir ürünle temelde dönüştüren vizyon sahibi kurucuların arkasına yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz ” dedi.

“Bunu son derece etkili, hızla gelişen bir İK teknolojisi alanında tam olarak yapan seçkin bir ekibi desteklemekten ve küresel HCM liderliğine yolculuklarında onlarla ortak olmaktan mutluluk duyuyorum.”

Lightspeed Venture Partners’ın ortağı Dev Khare, Darwinbox’ın Asya’dan dünyaya uzanan bir girişim grubunun parçası olduğunu söyledi. “Asya’nın saasifikasyonuna güçlü bir inancım var . Asya’ya bakan SaaS şirketleri için pazarda artan bir çekiş görüyorum, beş yıl önce gözlemlediğimden bir deniz değişikliği ” diye yazdı 2019’teki bir LinkedIn yazısında.

“Asya için Saas’ın neden bir kategori olarak var olması gerektiğini sorabilirsiniz. Neden ABD veya Avrupa’dan gelen satıcılar burada hakim olmaya devam edemiyor?Benim düşünceme göre, bu Batılı satıcılar hiçbir zaman gerçekten hakim olmadılar, aksine sadece pazarın yüzeyini yağdan arındırdılar. Hindistan / Asya’da gerçekte olan şey, paketlenmiş uygulamaların kullanıcısı olmayan şirketler veya teknoloji kullanıcısı olmayan çalışanlar (örneğin mavi yakalı çalışanlar) artık doğrudan kağıt tabanlı ve manuel süreçlerden saas’a sıçramaya başlıyor ” diye yazdı.

Darwinbox, ekibini genişletmek ve küresel genişlemesini daha da artırmak için yeni fonları devreye almayı planlıyor plans.It ayrıca, işletmelerin İK teknoloji ekosistemlerine takıp oynayabilecekleri çeşitli yardımcı hizmetler ve çözümler içerecek şekilde ürün tekliflerini genişletmeyi planlıyor.

Peddi, girişimin, bu ürün tekliflerinden bazılarını, girişimlerle birleşme veya satın alma yoluyla eklemeyi hedeflediğini söyledi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu