Teknoloji

500 Global’den Christine Tsai, 2022 VC tahminlerini paylaşıyor

Christine Tsai, 500 Global’in CEO’su ve kurucu ortağıdır.

Bu, küresel girişim finansmanı için bir başka gişe rekorları kıran yıldı ve 2021, yönetim kurulunda rekor kırdı.

Anlaşma faaliyeti tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Crunchbase News’e göre, geçen yıl küresel olarak toplam 643 milyar dolar yatırım yapıldı ve 2020’de 335 milyar dolar oldu – bu, yıllık %92’lik bir büyüme.

Başkentte boğulmanın ötesinde, VC endüstrisi de tarihi bir dizi gördü exits.In 2021’de rekor sayıda şirket halka açıldı ve birçoğu fahiş değerlemeler getirdi: Geçen yıl 238 şirket halka açıldı ve değerlemeler 1 milyar doları aştı. 2020’de bu değerlemede sadece 61 şirket halka açıldı.

Vc’ler sadece Silikon Vadisi’nde değil, tüm dünyada gerçekleşen fırsatlara çok dikkat ediyorlar.

Daha büyük, daha iyi sermayeli ve daha küresel olan girişim endüstrisi, pazara gelen dönüştürücü teknolojilerden yararlanmaya hazırlanıyor. Pitchbook’a göre, geçen yılın 4.çeyreği itibariyle kümülatif kuru toz 222 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Önümüzdeki makroekonomik zorluklardan bağımsız olarak, başlangıç finansmanının bu yıl hızlandırılmış bir hızla devam edeceğini tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyası, küresel bir pandeminin ortasında değişen tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmeye devam ediyor.Bu, dünyanın dört bir yanındaki kurucuların dünya standartlarında işletmeler kurmaları için muazzam fırsatlar yarattı.

Bunu, Ağustos ayında halka açılan ve kısmen evde kalan tüketicilerden ve salgın sırasında daha fazla çevrimiçi satış yapan işletmelerden yararlanan bir pazarda faaliyet gösteren bir Endonezya e-ticaret şirketi olan Bukalapak gibi yatırımlarımızın birçoğuyla ilk elden görüyorum.

Önümüzdeki yıl fonların nereye tahsis edileceği konusunda, kendim de dahil olmak üzere birçok vc’nin yakından izlediği üç dönüştürücü küresel teknoloji eğilimi var: web3’ün hızlı yükselişi, daha az belirgin kuruculara sermaye akışı ve risk sermayesinin devam eden küreselleşmesi.

Web3 ana akım haline geliyor

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, yatırımcılar ve şirketler Defı’den web3’e ve metaverse’e kadar birçok vızıltı kelimesi atıyorlar. Bu alanlara odaklanmanın artması, internetteki temel bir değişime işaret ediyor – merkezi olmayan ve kullanıcıların sürücü koltuğunda olduğu ve aracıların daha az sallandığı halka açık blok zincirlere dayanıyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu